Koronawirus w PolscePolska

Lubelskie: szpital w Puławach przekształca piętro w oddział dla pacjentów z COVID-19

Szpital w Puławach przygotowuje drugie piętro pod oddział covidowy i wypisuje pacjentów z oddziałów ortopedii oraz rehabilitacji. Nie ma i nie będzie decyzji, aby szpital stał się jednoimiennym – powiedział PAP dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach Piotr Rybak.

Jak powiedział PAP w czwartek dyrektor Rybak obecnie szpital ma pełne obłożenie, ale przygotowywane są kolejne łóżka dla pacjentów covidowych na drugim piętrze, które w całości będzie oddziałem covidowym.

“Od piątku przygotowujemy kolejne 18 łóżek. W przyszłym tygodniu będziemy rozwijali część łóżek na jednym z pięter i to jest nasze zadanie na dzisiaj. Dodatkowo zawęziliśmy przyjęcia na oddziały, działa SOR pół czysty pół brudny i staramy się pomagać pacjentom łącząc zakresy świadczeń na różnych oddziałach” – przekazał Rybak.

“Staramy się dziś inaczej na to patrzeć i mając specjalistów nie chcemy, żeby ktoś z urazem ortopedycznym, czy z udarem nie otrzymał pomocy” – powiedział Rybak, i dodał, że “nie ma i nie będzie decyzji żeby puławski szpital stał się jednoimiennym”.

W szpitalu uruchomiono już dodatkowe 57 łóżek w pawilonie A zamykając jedno z pięter. Wcześniej placówka przygotowała 30 łóżek zamykając oddział reumatologii, wewnętrzny i zakład opiekuńczo – leczniczy.

“Dobra wiadomość jest taka, że jesteśmy gotowi, żeby pomagać. Rozmawiałem dziś z szefem oddziału zakaźnego, gdzie jest 26 łóżek i jest pełne obłożenie. W nocy zmarły trzy osoby, w tej chwili prawdopodobnie kolejna. To dołuje moich pracowników, bo chcą pomagać ludziom, żeby wychodzili z tej choroby, ale są bezsilni” – powiedział Rybak. Jak dodał, większość osób na oddziale to osoby niezaszczepione, “jedna była zaszczepiona, ale miała białaczkę i to był tak naprawdę powód odejścia”.

W marcu 2020 r. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. We wrześniu 2020 r. stał się szpitalem drugiego poziomu zabezpieczenia. Od października 2020 r. do maja 2021 r. SP ZOZ w Puławach pełnił funkcję tzw. szpitala koordynacyjnego. Od września 2020 r. do maja 2021 r. pełnił także funkcję szpitala III poziomu zabezpieczenia i udzielał pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV-2 świadczeń podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 15 515 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego na Lubelszczyźnie odnotowano 2110 przypadków. Z danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w środę w regionie zajętych było 1523 z 1809 łóżek dla pacjentów COVID-19, w tym 108 z 155 respiratorów. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close