Koronawirus w PolscePolska

Lublin: szpital tymczasowy zwiększył liczbę łóżek dla zakażonych SARS-CoV-2

Do 112 łóżek zakaźnych wzrosła liczba miejsc dla pacjentów w szpitalu tymczasowym w Lublinie. Kolejne powstaną m.in. w szpitalu MSWiA w Lublinie, Instytucie Medycyny Wsi czy w Tomaszowie Lubelskim. Obecnie zajętych jest 74 proc. dostępnych dla pacjentów z COVID-19.

“W szpitalu tymczasowym przebywa 79 pacjentów. Zgodnie z ostatnią decyzją wojewody lubelskiego po uruchomieniu kolejnego 28-łóżkowego modułu mamy do dyspozycji 112 łóżek na oddziale internistycznym w szpitalu tymczasowym” – powiedziała PAP w piątek rzecznik szpitala Anna Guzowska.

Dodała, że w klinice chorób zakaźnych SPSK1 wszystkie łóżka, czyli 36, są cały czas zajęte. “Gdy jakieś miejsce się zwalnia, jest ono natychmiast zajmowane przez kolejnego pacjenta, który wymaga pilnej pomocy” – zaznaczyła Guzowska.

W szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie przebywa 37 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, a kolejne 53 osób z podejrzeniem zakażenia.

“Mamy zapełniony 15-osobowy obszar izolacyjny, który został utworzony w poniedziałek. Ponadto część osób przebywa w strefie czerwonej SOR-u i na poszczególnych oddziałach, gdzie są odizolowani od innych pacjentów” – powiedziała PAP rzecznik SPSK4 Alina Pospischil.

Na Lubelszczyźnie w piątek było łącznie 1176 łóżek covidowych, w tym 1025 dla osób z potwierdzeniem zakażenia.

“Według stanu z godz. 9.00 w piątek hospitalizowanych było 870 pacjentów na łóżkach covidowych, w tym 54 na łóżkach respiratorowych. Oznacza to wzrost hospitalizacji od wczoraj o 61 pacjentów, w tym o 4 na łóżkach respiratorowych” – zaznaczyła rzecznik wojewody Agnieszka Strzępka.

Rok temu na Lubelszczyźnie sytuacja była podobna, bo w szpitalach leczono 738 zakażonych, w tym 61 na oddziałach intensywnej terapii.

W piątek rano w 13 szpitalach – z 24 placówek z łóżkami zakaźnymi na Lubelszczyźnie – zajęte były wszystkie miejsca dla chorych na COVID-19. Dotyczyło to szpitali w Międzyrzecu Podlaskim, Biłgoraju, Krasnymstawie, Lubartowie, Łęcznej, Parczewie, Puławach, Radzyniu Podlaskim, Dęblinie i w Lublinie: szpital im. Stefana Kard. Wyszyńskiego, SPSK1, Instytut Medycyny Wsi i MSWiA.

Jak podkreśliła rzeczniczka wojewody w kolejnych dniach zostaną uruchomione dodatkowe miejsca dla zakażonych. Nowe łóżka zakaźne powstaną w szpitalu MSWiA, Instytucie Medycyny Wsi i w Tomaszowie Lubelskim.

“Przed weekendem zwiększyliśmy liczbę miejsc dla zakażonych o 20 łóżek, z 133 do 153” – powiedziała PAP rzecznik szpitala w Białej Podlaskiej Magdalena Us.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 1181 nowych zakażeniach koronawirusem w woj. lubelskim i o 11 zgonach. Najwięcej nowych przypadków wykryto w Lublinie (322), powiecie puławskim (110) i w powiecie łęczyńskim (80). Rok temu na Lubelszczyźnie stwierdono 411 nowych zakażeń koronawirusem, czyli prawie trzy razy mniej.

Województwo lubelskie miało w piątek najwyższy wskaźnik zakażeń w Polsce, który wynosił 56,1 na 100 tys. mieszkańców. Najgorzej w regionie pod tym względem wypadł powiat łęczyński ze wskaźnikiem 139 zakażeń na 100 tys. osób.

Na Lubelszczyźnie zaszczepionych w pełni jest 814 tys. osób, co stanowi 38,3 proc. całej populacji regionu. Najwięcej zaszczepionych mieszka w Stoczku Łukowskim (55,8 proc.), Puławach (54,5 proc.) i w Lublinie (54,3 proc.), a najmniej w Sernikach (27,3 proc.), Łukowie (28,8 proc.) i w Tereszpolu (29,1 proc.).

Od początku pandemii w Polsce 2,9 mln osób zachorowało na COVID-19, a ponad 76,3 tys. zmarło.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close