Koronawirus w PolscePolska

Mazowsze/ MUW: w całym województwie 1040 łóżek dla pacjentów z COVID-19; 422 – w Warszawie

Dla pacjentów z koronawirusem przygotowanych jest 1 040 łóżek, z czego zajęte są 654; w Warszawie na wszystkich poziomach zabezpieczenia są 422 miejsca, z czego zajętych jest 361 – przekazał Mazowiecki Urząd Wojewódzki, podkreślając, że baza ta będzie zwiększana wraz z zapotrzebowaniem.

Urząd poinformował jednocześnie, że łóżka dla pacjentów z COVID-19 uruchamiane będą w szpitalu modułowym Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W listopadzie natomiast planowane jest uruchomienie kolejnego modułu w szpitalu tymczasowym m.in. w Radomiu; udostępniony zostanie również szpital tymczasowy w Ostrołęce.

W komunikacie dotyczącym przygotowania mazowieckich szpitali na czwartą falę pandemii Urząd Wojewódzki zapewnił, że na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną w rejonie. “Obecnie do szpitali trafiają w zdecydowanej większości osoby niezaszczepione, część z nich walczy o życie pod respiratorem. Dlatego jeszcze raz apeluję do osób niezaszczepionych, aby przyjęły szczepionkę, ponieważ każda kolejna zaszczepiona osoba chroni nie tylko siebie, ale również swoich najbliższych” – podkreślił wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Urząd przypomniał, że na Mazowszu dostępnych jest 1 187 punktów szczepień, a ich wykaz sprawdzić można nie tylko w internecie, ale także pod numerem 989.

Jak poinformowano, obecnie na podstawie decyzji wojewody na Mazowszu działają cztery szpitale tymczasowe. Szpitale zostały wyznaczone jako placówki wiodące do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem – tak, aby inne placówki mogły się skupić na leczeniu pacjentów z innymi schorzeniami. Zgodnie z przesyłanymi raportami w szpitalach tymczasowych przygotowanych jest obecnie 450 łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym 66 miejsc respiratorowych.

W Warszawie w Szpitalu Południowym przygotowanych jest 260 łóżek (w tym 40 respiratorowych). Zarówno władze miasta, jak i przedstawiciel zarządu spółki, zadeklarowały gotowość systematycznego uruchomienia kolejnych modułów dla pacjentów, co ma uchronić pozostałe warszawskie szpitale przed nałożeniem na nie decyzji zapewniającej obowiązek przygotowania łóżek covidowych.

Łóżka dla pacjentów z COVID-19 sukcesywnie udostępniane mają być też w szpitalu modułowym Wojskowego Instytutu Medycznego (do 60 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych) – decyzję w tej sprawie wydał w środę minister zdrowia. Radomski szpital tymczasowy dysponuje 66 łóżkami, w tymi 10 miejscami respiratorowymi; od 2 listopada planowana jest pełna gotowość w zapewnieniu 100 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych. 100 łóżek, w tym 10 miejsc respiratorowych, zapewnionych jest także w szpitalu tymczasowym w Siedlcach.

Od 5 listopada 46 łóżek dla pacjentów z COVID-19 ma uruchomić szpital tymczasowy w Ostrołęce – aż do zapewnienia 192 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych. Od 18 października 30 łóżek dla pacjentów z COVID-19 uruchomił też SPZOZ w Przasnyszu (dla pacjentów z chorobami psychiatrycznymi). Ponadto 20 października Instytut Onkologii zwrócił się z prośbą do wojewody mazowieckiego o zwiększenie liczby łóżek, w tym miejsc respiratorowych dla pacjentów z COVID-19 na oddziałach: chirurgii onkologicznej oraz intensywnej terapii przy ulicy Wawelskiej 15 w Warszawie.

Jak poinformował MUW, pacjenci z koronawirusem są też hospitalizowani w szpitalach, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne, np. w szpitalach wojewódzkich, m.in. w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Łącznie w całym województwie przygotowanych jest 1 040 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 96 miejsc respiratorowych, z czego zajęte są 654 łóżka, w tym 75 łóżek respiratorowych. W Warszawie na wszystkich poziomach zabezpieczenia są 422 miejsca, z czego zajętych jest 361. Dane dotyczące dostępności łóżek pochodzą z 21 października.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close