Mukowiscydoza

Miłkowski o negocjacjach w sprawie refundacji Kaftrio: wydawało nam się, że doszliśmy do porozumienia

Podczas dzisiejszego posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia, Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, przedstawił informacje dotyczące stanu negocjacji w sprawie refundacji leków przyczynowych w mukowiscydozie. Na ten moment nie osiągnięto porozumienia z producentem leku Kaftrio(Trikafta) – firmą Vertex Pharmaceuticals, choć jak przekazał minister doszło do ustnych ustaleń, które nie zostały przez producenta podtrzymane w ofercie pisemnej.

Wydawało nam się, że mamy uzgodnienia, przynajmniej ustnie wszystko zatwierdziliśmy, ale po ofercie pisemnej okazało się, że jest to zupełnie coś innego niż uzgadnialiśmy.

Ja trochę czuję się nieswojo (…) jak zacząłem pierwszą pracę, jeszcze w bankowości inwestycyjnej, to uczyli mnie, że jak się powie słowo to znaczy, że trzeba go dotrzymać, bo zawsze były negocjacje oparte na słowie, a później się potwierdzało wszystkie transakcje” – powiedział minister Miłkowski.

Jak się okazuje, nie był to pierwszy raz kiedy negocjacje z tym producentem leków przybrały zaskakujący charakter. Podobna sytuacja miała miejsce dwa lata temu podczas negocjacji terapii przyczynowej Kalydeco. o czym wspominał na Komisji Zdrowia minister:

“Po wstępnych analizach stwierdziliśmy wspólnie z firmą, że jesteśmy w stanie rozpocząć pierwszą wąską populację, przeanalizowaliśmy ile będzie nas kosztowało to za dwa i cztery lata i stwierdziliśmy, że jesteśmy w stanie to przyjąć w tym okresie. Jak przyszło co do czego to firma powiedziała, że nie myśleli, że na poważnie to traktuję. Być może nie myśleli, że jeszcze będę pracował i że kto inny nie będzie pamiętał, że były jakieś uzgodnienia, no ale tak sytuacja wyglądała.”

Ostatecznie terapia Kalydeco została wtedy zrefundowana, jednak na najnowszy lek Kaftrio przyjdzie jeszcze chorym na mukowiscydozę poczekać. Jak przekazał minister Miłkowski podejmował starania by zakończyć negocjacje jeszcze przed końcem listopada, tak by lek znalazł się już na styczniowej liście refundacyjnej, jednak nie udało się osiągnąć porozumienia.

Elementem spornym są koszty terapii, które szacuje się na około milion złotych rocznie, jak wskazał minister Miłkowski: “ceny leków w mukowiscydozie są ultrawysokie i trzeba to powiedzieć – ceny w chorobach ultrarzadkich są niższe niż w tej najczęściej występującej chorobie rzadkiej”.

Mamy około 1800 pacjentów z mukowiscydozą, w zakresie aktualnie dostępnych leków to jest około tysiąca osób(kwalifikujących się do refundacji w ramach projektowanego programu lekowego). Szacując, że jest to koszt powyżej miliona złotych na osobę to jest około 1.1 miliarda złotych rocznie – to jest dwa razy więcej niż rocznie na całą chemioterapię w Polsce.

Musimy też patrzeć w przyszłość, na około 3-4 rok refundacji, wiemy, że za rok firma będzie zgłaszać wniosek na zmiany w charakterystyce produktu leczniczego, żeby poszerzyć populację chorych. Będzie to około 30% wzrost pacjentów w trzecim roku i to też musimy uwzględnić.

Jest istotne, żeby znać umiar, jakich środków finansowych można oczekiwać od pacjentów. (…) Wiemy, że dla firmy im wyższy zysk tym lepiej, więc te ceny są bardzo wysokie – wskazał minister Miłkowski.

Ze strony Ministerstwa padła też propozycja zmniejszenia puli pacjentów objętych leczeniem przyczynowym, tak aby środków finansowych wystarczyło przynajmniej dla najbardziej potrzebujących pacjentów w ciężkim stanie zdrowia. Firma farmaceutyczna nie odniosła się jeszcze do propozycji zmniejszenia puli pacjentów.

Komisja Europejska zatwierdziła lek KAFTRIO (iwakaftor / tezakaftor / eleksakaftor) w połączeniu z Kalydeco (iwakaftorem) w leczeniu mukowiscydozy u osób w wieku 12 lat i starszych z mukowiscydozą z jedną mutacją F508del i jedną mutacją minimalnych funkcji CFTR w sierpniu 2020 roku.

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close