PolskaSzczepienia

MSZ: Polska przekazała Iranowi bezpłatnie 1 mln szczepionek przeciwko COVID-19

Polska przekazała Iranowi bezpłatnie milion szczepionek przeciwko COVID-19 – poinformował w czwartek MSZ. Darowizna ta jest wyrazem solidarności szczepionkowej z Irańczykami, z którymi łączą Polskę wielowiekowe i dobre relacje – podkreślił resort.

Resort wyjaśnił, że przekazanie szczepionek nastąpiło 16 października na lotnisku w Teheranie. “Fakt wsparcia Iranu przez Polskę w walce z pandemią COVID-19 spotkał się z szerokim i przyjaznym odbiorem na miejscu. Informacje na ten temat zostały opublikowana przez wszystkie największe gazety, agencje i portale informacyjne” – zaznaczył polski MSZ. Zwrócił też uwagę, że dziś Iran, podobnie jak inne państwa na Bliskim Wschodzie, boryka się z problemem wciąż niegasnącej epidemii COVID-19.

MSZ poinformował, że szczepionki zostały przekazane w odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie. “Darowizna ta jest wyrazem solidarności szczepionkowej z Irańczykami, z którymi łączą Polskę wielowiekowe i dobre relacje” – wskazano.

MSZ przypomniał, że w 2020 roku obchodziliśmy 90. rocznicę polsko-irańskiego traktatu o przyjaźni, natomiast w 2022 roku przypada 80. rocznica ewakuacji armii gen. Władysława Andersa do Iranu.

“Warto również podkreślić, że szczególnym elementem naszych relacji jest irańska pomoc i gościna, jakiej udzielono 120 tys. Polaków ewakuowanych ze Związku Radzieckiego w trakcie II wojny światowej. W grupie tej znajdowali się zarówno żołnierze armii gen. Władysława Andersa, jak i ludność cywilna” – przypomniał MSZ.

Polska – zapewnia resort dyplomacji – posiada odpowiednie zasoby szczepionek, wystarczające na pokrycie zapotrzebowania krajowego, co pozwala na pozytywną odpowiedź na prośbę państw potrzebujących.

W organizację przedsięwzięcia, poza MSZ, były zaangażowane Ministerstwo Zdrowia oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, które aktywnie uczestniczą w dystrybucji szczepionek do partnerów zagranicznych. W ostatnim czasie szczepionki przeciwko COVID-19 trafiły do państw na wielu kontynentach, m.in. do Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Uzbekistanu, Australii, Norwegii i Kirgistanu. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close