Koronawirus a przedsiębiorcy - wsparcie dla firm

Müller: w tym tygodniu zostaną przedstawione informacje dotyczące nowych instrumentów pomocowych

W tym tygodniu zostaną przedstawione informacje dotyczące nowych instrumentów pomocowych w związku z wprowadzonymi obostrzeniami; większość z tych rozwiązań jest możliwa do wprowadzenia za pomocą rozporządzeń – poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek, że w związku z nowymi obostrzeniami, rozwiązania przewidziane w tarczy antykryzysowej będą wydłużone. Wymienił, że będzie to m.in. zwolnienie ze składek ZUS czy postojowe.

Rzecznik rządu pytany w środę w Programie Trzecim Polskiego Radia, kiedy poznamy szczegóły zmian odparł, że “w tym tygodniu informacje dotyczące nowych instrumentów pomocowych zostaną przedstawione”. “Tak jak to robiliśmy ostatnio, czyli informowaliśmy o obostrzeniach, ale równolegle do tego był szykowany pakiet pomocowy” – oświadczył Müller.

Dopytywany czy ta nowa pomoc będzie wymagała zmian ustawowych, rzecznik stwierdził, że większość z tych rozwiązań jest możliwa do wprowadzenia za pomocą rozporządzeń Rady Ministrów, bądź właściwych ministrów. “Rozważamy też kilka korekt ustawowych po to, aby też dodatkową pomoc, czy pewne uściślenia legislacyjne wprowadzić właśnie na poziomie Sejmu” – zaznaczył.

Szef rządu podczas wtorkowej konferencji prasowej mówił, że w przypadku obecnej fali zakażeń jest koniczność kontynuacji obostrzeń, a to z kolei oznacza, że “dla kilku, kilkudziesięciu branż – zidentyfikowaliśmy tych branż po PKD około 54 – oznacza to znaczący ubytek przychodów i niemożność lub znaczne ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej”.

Dodał, że w związku z tym “również na miesiąc kwiecień będzie zaprezentowana tarcza, która obejmie zarówno ochronę miejsc pracy, postojowe, zwolnienia ze składek ZUS, jak również jednorazowe bezzwrotne dotacje dla mikrofirm, ale także kontynuacja tarczy dla firm średnich i dużych”. “Dziś chociażby podczas posiedzenia Rady Ministrów dyskutowaliśmy o tarczy dla dużych firm o pewnym konkretnym przedsiębiorstwie, ale generalnie jeśli chodzi o wsparcie dla firm będzie dotyczyło wszystkich tych, których najbardziej koronawirus dotknie również w kwietniu” – podsumował premier.

W związku z rosnącą liczbą zakażonych, od soboty obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne. Zamknięte są duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Obowiązują też nowe limity osób w handlu i miejscach kultu. Dotychczasowe ograniczenia zostały przedłużone.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 mkw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

Ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. dotyczy też obiektów kultu religijnego. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Obiekty hotelowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Niedawno wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk przypominał, że obecnie tarcza branżowa została przedłużona na marzec. “To są kolejne 4 mld zł, które trafią do przedsiębiorców – zwolnienie z ZUS-u, postojowe, bezzwrotna pożyczka do 5 tys. zł. Ponadto, w PFR są decyzje o pełnym umorzeniu subwencji z tarczy 1.0” – mówił. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close