HematologiaOnkologia

Nadzieja dla pacjentów z białaczką i guzami litymi: badacze wskazują na PSPC1

Zespół naukowców z University of Texas Health Science Center w San Antonio (UT Health San Antonio) zidentyfikował nowy, obiecujący cel terapeutyczny w leczeniu ostrej białaczki szpikowej (AML), jednej z najbardziej agresywnych chorób nowotworowych krwi, której pięcioletni wskaźnik przeżycia wynosi zaledwie 30%, zgodnie z danymi National Cancer Institute. Wyniki badania, opublikowane w lutym na łamach czasopisma Cell Stem Cell, podkreślają kluczową rolę białka PSPC1 (paraspeckle component 1) w progresji AML.

AML to złośliwy nowotwór krwi wywodzący się ze szpiku kostnego, który zakłóca prawidłową produkcję krwinek. Terapia tej choroby jest trudna, ponieważ pacjenci często nie odpowiadają na chemioterapię lub dochodzi u nich do nawrotu choroby.

„AML to choroba niezwykle zróżnicowana, z ponad 70 znanymi mutacjami napędzającymi jej rozwój,” wyjaśnia prof. Mingjiang Xu, specjalista medycyny molekularnej w Joe R. and Teresa Lozano Long School of Medicine oraz wyróżniony członek CTRC Council w dziedzinie onkologii w Mays Cancer Center przy UT Health San Antonio. „Nawet terapie celowane, takie jak inhibitory IDH, działają jedynie na niewielką część pacjentów. W obliczu takiej różnorodności potrzebujemy uniwersalnego celu terapeutycznego, który sprawdzi się u większości chorych.”

Prof. Xu był jednym z głównych badaczy w tym projekcie. Współkierownikami badań byli także dr Feng-Chun Yang, profesor z Katedry Układów Komórkowych i Anatomii, Mays Cancer Center, oraz dr Jianlong Wang z Columbia University Irving Medical Center.

W modelach mysich usunięcie PSPC1 znacząco opóźniło progresję AML i poprawiło wskaźniki przeżycia. Inaktywacja PSPC1 zahamowała wzrost komórek nowotworowych, nie wpływając przy tym na prawidłowe procesy hematopoezy. Zdaniem profesora Xu, PSPC1 może stać się celem nowej, skuteczniejszej terapii AML.

PSPC1 występuje również w 21 różnych liniach komórkowych nowotworów litych, gdzie wiąże się z pogarszaniem przebiegu choroby i szybszą progresją. Oznacza to, że terapie skierowane przeciwko PSPC1 mogą mieć szersze zastosowanie w onkologii, wykraczające poza leczenie AML. Obecnie trwają badania nad selektywnym hamowaniem PSPC1 w komórkach nowotworowych przy jednoczesnym zachowaniu jego funkcji w komórkach zdrowych, co może pozwolić na opracowanie terapii o mniejszej toksyczności.

Kolejnym krokiem, jak zapowiada Xu, będzie testowanie potencjalnych leków hamujących PSPC1. Tego typu cząsteczki mogą mieć znaczenie nie tylko w leczeniu AML, ale także nowotworów litych, takich jak rak płuca czy rak prostaty, poprzez zahamowanie przerzutów i poprawę rokowań pacjentów onkologicznych.

Źródło: University of Texas Health Science Center at San Antonio, Cell Stem Cell

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button