Narażenie na hałas lotniczy związane z pogorszeniem funkcji serca
Osoby mieszkające w pobliżu lotnisk i narażone na wysoki poziom hałasu lotniczego mogą być bardziej zagrożone pogorszeniem funkcji serca, co zwiększa ryzyko zawałów, groźnych arytmii serca oraz udarów – wynika z nowego badania prowadzonego przez naukowców z UCL.
Badanie, opublikowane w Journal of the American College of Cardiology (JACC), obejmowało szczegółowe obrazowanie serca u 3 635 osób mieszkających w pobliżu czterech dużych lotnisk w Anglii.
W ramach badania porównano stan serca osób mieszkających na obszarach o wyższym poziomie hałasu lotniczego z tymi, którzy żyli w obszarach o niższym poziomie tego hałasu.
Okazało się, że osoby zamieszkujące tereny z hałasem lotniczym przekraczającym zalecane normy miały grubsze i sztywniejsze mięśnie serca, które kurczyły się i rozszerzały mniej efektywnie, a także były mniej wydajne w pompowaniu krwi. Szczególnie dotyczyło to osób narażonych na hałas lotniczy w nocy, co może być związane z zakłóceniem snu oraz faktem, że ludzie częściej przebywają w domach nocą, a więc są bardziej narażeni na hałas.
Zwiększone ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych
W osobnej analizie naukowcy odkryli, że u osób z podobnymi nieprawidłowościami serca, które nie były narażone na hałas lotniczy, ryzyko zawału serca, arytmii lub udaru było od dwóch do czterech razy wyższe w porównaniu z osobami bez takich zmian w sercu.
Dr Gaby Captur (UCL Institute of Cardiovascular Science, Royal Free Hospital, Londyn), główny autor badania, wyjaśnił:
„Nasze badanie ma charakter obserwacyjny, więc nie możemy z całą pewnością stwierdzić, że wysoki poziom hałasu lotniczego powoduje te różnice w budowie i funkcjonowaniu serca. Niemniej jednak, nasze wyniki dodają dowodów na to, że hałas lotniczy może negatywnie wpływać na zdrowie serca i ogólnie na nasze zdrowie. Potrzebne są skoordynowane działania rządu i przemysłu, aby zmniejszyć narażenie na hałas lotniczy i złagodzić jego wpływ na zdrowie milionów ludzi mieszkających w pobliżu lotnisk lub tras przelotowych.”
Hałas lotniczy a sen i zdrowie serca
Prof. Anna Hansell z Uniwersytetu w Leicester dodała:
„Niepokojące jest to, że nieprawidłowości serca związane z hałasem lotniczym w nocy mogą zwiększać ryzyko problemów sercowych i udarów. Hałas lotniczy w nocy wpływa na jakość snu, co może być istotnym czynnikiem wpływającym na zdrowie.”
Hałas w środowisku może również aktywować reakcje stresowe, prowadząc do nadmiernej aktywacji układu współczulnego, co z kolei powoduje wzrost ciśnienia krwi, skurcz naczyń i wolniejsze trawienie. Wyzwala również wydzielanie kortyzolu, hormonu stresu, który może zwiększać apetyt i prowadzić do przyrostu masy ciała.
Wpływ hałasu lotniczego na strukturę serca
W nowym badaniu analizowano dane UK Biobank od 3 635 uczestników, którzy mieli szczegółowe obrazowanie serca metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Naukowcy wykorzystali dane Brytyjskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, które oszacowały poziom hałasu lotniczego na danym terenie. Wysoki poziom hałasu zdefiniowano jako przekraczający 50 decybeli w ciągu dnia i 45 decybeli w nocy, co jest wyższe niż limity zalecane przez Światową Organizację Zdrowia.
Spośród uczestników badania 8% mieszkało w obszarach o wysokim poziomie hałasu lotniczego w dzień, a 3% w obszarach o wysokim hałasie w nocy.
Wnioski i rekomendacje
U osób mieszkających w obszarach o wyższym poziomie hałasu lotniczego, struktura i funkcja serca była o 10–20% gorsza niż u tych, którzy przenieśli się na obszary o niższym poziomie hałasu. Ponadto odkryto, że osoby z podobnymi nieprawidłowościami serca mogą mieć nawet czterokrotnie wyższe ryzyko zawału, arytmii lub udaru.
Wcześniejsze badania wykazały, że około 5% dorosłych w Anglii jest narażonych na hałas lotniczy przekraczający 50 decybeli zarówno w dzień, jak i w nocy.
Profesor James Leiper, Associate Medical Director w British Heart Foundation, podkreślił:
„Chociaż badania obserwacyjne nie mogą udowodnić związku przyczynowo-skutkowego, te wyniki wzbogacają dotychczasową wiedzę na temat negatywnego wpływu hałasu na zdrowie serca. Potrzebne są dalsze badania, aby zbadać długoterminowe skutki narażenia na hałas lotniczy dla zdrowia osób najbardziej narażonych.”
Badanie zostało sfinansowane przez Medical Research Council, British Cardiovascular Society, British Heart Foundation, UCL Charlotte and Yule Bogue Research Fellowship oraz National Institute for Health and Care Research (NIHR).
Źródło: Journal of the American College of Cardiology
DOI: 10.1016/j.jacc.2024.09.1217