Edukacja

Częstochowa: Uruchomiono program stypendialny dla przyszłych pielęgniarek

Pierwsze siedem studentek pielęgniarstwa zaczęło korzystać z systemu stypendialnego, uruchomionego przez samorząd Częstochowy w ramach miejskiego programu “Częstochowa dla medyków”. W tym roku przedsięwzięcie, adresowane wcześniej do przyszłych lekarzy, rozszerzono także o pielęgniarki.

“W listopadzie 2019 i 2020 r. przedstawialiśmy pierwszych stypendystów lekarzy; po konsultacjach ze środowiskiem pielęgniarskim rozszerzyliśmy zakres programu, zmieniając jego nazwę z +Dostępny lekarz+ na +Częstochowa dla Medyków+” – wyjaśnia prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Podczas wtorkowego spotkania ze studentkami kierunku pielęgniarskiego Uniwersytetu Jana Długosza, które pobierają już stypendium, prezydent dziękował im za wybór tego potrzebnego – także w Częstochowie – zawodu. Przypomniał, że celem miejskiego programu jest zapewnienie kadry dla Miejskiego Szpitala Zespolonego wobec deficytu lekarzy i pielęgniarek na rynku pracy.

Oprócz stypendiów, program „Częstochowa dla Medyków” zakłada także pomoc samorządu w szkoleniu, dokształcaniu i podnoszeniu kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne. Teraz również z tej możliwości – obok lekarzy – w razie potrzeb mogą korzystać pielęgniarki i pielęgniarze.

Początki miejskiego programu sięgają okresu przed pandemią – w 2019 roku władze miasta rozpoczęły realizację inicjatywy “Dostępny lekarz” i przedstawiły pierwszych stypendystów – studentów kończących kierunek lekarski, którzy po dyplomie rozpoczną pracę w miejskim szpitalu. Wiosną tego roku zdecydowano o rozszerzeniu programu, aby zachęcić do pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym także pielęgniarki, których brak jest coraz bardziej odczuwalny. Propozycję skonsultowano ze środowiskiem pielęgniarskim.

“Głównym celem programu jest umożliwienie mieszkańcom i mieszkankom dostępu do wykwalifikowanej kadry medycznej. Okres pandemii dobitnie ujawnił kłopoty systemu opieki zdrowotnej w kraju, w tym zarówno braki sprzętowe, jak i kadrowe polskiej służby zdrowia. Brak wyspecjalizowanych pielęgniarek staje się coraz bardziej odczuwalny” – czytamy we wtorkowej informacji częstochowskiego Urzędu Miasta.

Obecnie częstochowska inicjatywa obejmuje zarówno studentki i studentów kierunków lekarskich, jak i pielęgniarskich.

Program składa się z trzech modułów. Pierwszy to system stypendialny dotyczy studentek i studentów ostatniego roku studiów lekarskich oraz studiów pielęgniarskich I i II stopnia częstochowskich uczelni wyższych. Drugi element pod nazwą “Mieszkanie w Częstochowie” przewiduje możliwość ubiegania się nie tylko lekarzy i lekarek, ale także pielęgniarek i pielęgniarzy, o najem mieszkania z zasobów ZGM “TBS”. Trzeci moduł – “Wyższe kwalifikacje” – zakłada pomoc w dokształcaniu i podnoszeniu kwalifikacji.

Tworząc program częstochowscy samorządowcy przytaczali prognozy, zgodnie z którymi w ciągu najbliższych 10 lat jedna trzecia polskich szpitali może zostać zamknięta z powodu braku personelu pielęgniarskiego. Miejska inicjatywa jest próbą lokalnego przeciwdziałania temu i przekonywania studentek kierunków pielęgniarskich do pozostania i podjęcia pracy w mieście.

W przypadku lekarzy, z programu korzystają studenci różnych uczelni, bo w Częstochowie nie ma jeszcze kierunku lekarskiego. W przypadku pielęgniarek program jest kierowany do studentek i studentów trzech częstochowskich uczelni, które kształcą przyszłą kadrę pielęgniarską. Sposób i kryteria naboru dla każdego z modułów są ustalane co roku na podstawie oceny potrzeb kadrowych SP ZOZ Miejskiego Szpitala Zespolonego.

Program „Częstochowa dla Medyków” – przyjęty zarządzeniem Prezydenta Miasta Częstochowy – jest realizowany w latach 2021-2023, z możliwością przedłużenia o kolejne pięć lat.(PAP)

autor: Marek Błoński

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close