Naukowcy: niski poziom magnezu sprawia, że witamina D jest nieskuteczna
W opublikowanym w czasopiśmie Journal of American Osteopathic Association artykule naukowym czytamy, że witamina D nie może być metabolizowana bez wystarczającego poziomu magnezu.
“Ludzie przyjmują suplementy zawierające witaminę D, ale nie zdają sobie sprawy z tego, jak jest metabolizowana, bez magnezu witamina D nie jest zbyt użyteczna ani bezpieczna” – mówi współautor badania, prof. Mohammed S. Razzaque w Lake Erie College of Osteopathic Medicine.
Pacjenci z optymalnym poziomem magnezu wymagają mniejszej suplementacji witaminą D. Magnez zmniejsza również ryzyko osteoporozy.
Uważa się, że niedobór jednego z tych składników jest związany z różnymi zaburzeniami, w tym z deformacjami szkieletu, chorobami sercowo-naczyniowymi i zespołem metabolicznym.
Podczas gdy zalecana dzienna dawka magnezu wynosi 420 mg dla mężczyzn i 320 mg dla kobiet, standardowa dieta w Stanach Zjednoczonych, ale i w Polsce zawiera tylko około 50 procent tej ilości.
Naukowcy twierdzą, że spożycie magnezu z naturalnej żywności zmniejszyło się w ciągu ostatnich kilku dekad, ze względu na uprzemysłowione rolnictwo i zmiany nawyków żywieniowych. Poziom magnezu jest niski w populacjach spożywających przetworzoną żywność o wysokiej zawartości rafinowanych ziaren, tłuszczu, fosforanów i cukru.
“Przez spożywanie optymalnej ilości magnezu można zmniejszyć ryzyko niedoboru witaminy D i zmniejszyć zależność od suplementów witaminy D” – mówi Razzaque.
Magnez jest czwartym minerałem w ludzkim ciele po wapniu, potasie i sodzie. Pokarmy bogate w magnez obejmują migdały, banany, fasolę, brokuły, brązowy ryż, orzechy nerkowca, żółtko jaja, olej rybi, siemię lniane, zielone warzywa, mleko, grzyby, inne orzechy, płatki owsiane, pestki dyni, nasiona sezamu, nasiona soi, nasiona słonecznika…
Źródło: Journal of American Osteopathic Association