HematologiaNauka i badaniaPediatria

Naukowcy odkrywają nową kombinację leków do leczenia młodzieńczej białaczki mielomonocytowej

Badacze z Indiana University School of Medicine zidentyfikowali obiecującą nową kombinację leków do leczenia młodzieńczej białaczki mielomonocytowej (JMML), rzadkiej postaci raka krwi. Wyniki badań grupy zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Molecular Therapy.

JMML jest spowodowane konkretną mutacją genetyczną, która powoduje nadaktywność szlaku komórkowego zwanych Ras/MAPK. Obecnie istnieją ograniczone terapie stosowane w leczeniu JMML, a inne leki okazały się nieskuteczne.

“Leki, które wykorzystaliśmy w badaniu, zmniejszyły liczbę rakowych komórek macierzystych i powiększenie śledziony oraz poprawiły nieprawidłowości krwi często występujące u pacjentów z JMML” – powiedział główny autor opublikowanego badania Santhosh Pasupuleti, doktor nauk, asystent profesora pediatrii w Herman B Wells Center for Pediatric Research oraz badacz w IU Melvin and Bren Simon Comprehensive Cancer Center. “Te wyniki dają nadzieję na poprawę opcji terapeutycznych dla pacjentów z JMML i podkreślają potencjał kombinacji leków w zwalczaniu rzadkich chorób dziecięcych.”

Badacze z IU, Seattle Children’s Hospital, University of California, San Francisco i Medical College of Wisconsin wykorzystali model JMML do przetestowania nowej kombinacji dwóch leków, 5-azacytydyny i inhibitorem MEK PD0325901, i stwierdzili, że zmniejszyła ona niektóre rakowe cechy choroby. Kombinacja działała poprzez zmniejszenie liczby rakowych komórek macierzystych krwi w modelu i zmniejszenie aktywności szlaku Ras/MAPK.

“Najczęstszymi terapiami stosowanymi u pacjentów z JMML są przeszczepy szpiku kostnego, ale niestety, blisko 50% tych pacjentów cierpi na nawrót choroby” – powiedział Reuben Kapur, dyrektor Herman B Wells Center for Pediatric Research, współkierownik programu Hematopoiesis and Hematologic Malignancies w IU Melvin and Bren Simon Comprehensive Cancer Center i współautor badania. “Stosowano również chemioterapię i inne leki, ale ich skuteczność nie była wielka. Założyliśmy, że kombinacja celowanych leków może być lepszą opcją niż to, co jest dostępne, i jesteśmy zachwyceni, że nasze badania przedkliniczne pokazały, że tak właśnie jest.”

Zatwierdzono badanie kliniczne finansowane przez National Institutes of Health (NIH), które ma zastosować tę kombinację leków u pacjentów z JMML, którzy nie zareagowali na inne terapie. Badanie kliniczne będzie prowadzone przez Elliota Stieglitza, doktora nauk, profesora w University of California, San Francisco. Stieglitz niedawno przeprowadził osobne badanie kliniczne, w którym stwierdził, że trametynib był skuteczny, ale nie uzdrawiający sam w sobie u pacjentów z JMML, którzy nie reagowali na regularną chemioterapię.

“Na podstawie uzyskanych informacji teraz przetestujemy kombinację trametinibu i azacytydyny u pacjentów z nowo zdiagnozowaną JMML w nadziei, że ta kombinacja będzie skuteczniejsza niż każdy z tych leków samodzielnie” – powiedział Stieglitz. “Co ważne, “mniej ryzykowni” pacjenci z JMML w nadchodzącym badaniu będą otrzymywać tę kombinację celowanych leków zamiast bardziej intensywnej terapii zwanej przeszczepem komórek macierzystych. Spodziewamy się, że to badanie sponsorowane przez NIH dotyczące leków celowanych zmniejszy skutki uboczne i zwiększy liczbę pacjentów, którzy osiągają remisję w porównaniu z konwencjonalnymi terapiami.”

 

Na podst. inf.

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close