
Choć stopniowa utrata siły mięśniowej jest naturalnym elementem procesu starzenia, dla wielu starszych osób to coś więcej niż tylko uczucie osłabienia. Sarkopenia – schorzenie dotykające niemal połowę osób po 80. roku życia – prowadzi do gwałtownego zmniejszenia masy i siły mięśni, zwiększając ryzyko upadków i złamań, a także wpływając na ogólny stan zdrowia, długość życia i jego jakość.
Teraz naukowcy z Uniwersytetu Missouri znaleźli przełomowe rozwiązanie. Ich najnowsze badania sugerują, że małocząsteczkowy lek, który działa na określony receptor serotoniny, może stać się pierwszą neuroterapeutyczną metodą leczenia sarkopenii, dając nadzieję starszym osobom walczącym o zachowanie sprawności.
– Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że siła chwytu jest lepszym wskaźnikiem zdrowia i długości życia niż na przykład ciśnienie krwi – powiedział dr W. David Arnold, dyrektor wykonawczy inicjatywy NextGen Precision Health Uniwersytetu Missouri i profesor w Szkole Medycznej. – Po raz pierwszy wykazaliśmy, że lek może skutecznie wspomagać motoneurony, czyli ostatnie komórki przekazujące sygnały między układem nerwowym a mięśniami, aby działały efektywniej, sygnalizowały skurcz mięśni i poprawiały ich siłę. To przełom w naszej misji wspierania starszych osób z sarkopenią.
Lek zastosowany w badaniu zwiększa niezawodność i częstotliwość wyładowań motoneuronów, co może znaleźć zastosowanie w przyszłych badaniach klinicznych na ludziach. Dzięki ośrodkowi Roy Blunt NextGen Precision Health na Uniwersytecie Missouri, który łączy przestrzeń badawczą i kliniczną, droga do wdrożenia tej terapii może zostać znacznie skrócona.
Arnold dodał, że choć liczba motoneuronów u dorosłych naturalnie maleje wraz z wiekiem, jego badania wskazują, że osłabienie mięśni w sarkopenii nie wynika wyłącznie z ich utraty, lecz z drastycznego spadku zdolności motoneuronów do wielokrotnego wyzwalania impulsów niezbędnych do skurczu mięśni.
– W naszych badaniach wykazaliśmy, że ten małocząsteczkowy lek może aktywować motoneurony, poprawiając ich zdolność do powtarzalnego wysyłania impulsów. To ogromny przełom – powiedział Arnold.
Odkrycie może również pomóc zespołowi badawczemu w opracowaniu innych związków molekularnych o podobnym działaniu.
– Jeśli uda się upowszechnić neuroterapie, mogą one znacząco poprawić jakość życia wielu starszych osób, zwiększając ich siłę i równowagę, a tym samym pomagając im zachować mobilność i niezależność – dodał Arnold.
Badanie zatytułowane „Agonizm 5-HT2C jako neuroterapia w sarkopenii: przedkliniczny dowód koncepcji” zostało opublikowane w czasopiśmie GeroScience. Głównym autorem pracy był dr Nathan Kerr, badacz podoktorski w laboratorium Arnolda. Projekt został sfinansowany przez National Institute on Aging.
Źródło: GeroScience, University of Missouri-Columbia