PolskaSzczepienia

Niedzielski: odsetek odczynów niepożądanych wśród ponad 700 tys. zaszczepionych dzieci jest mniejszy niż u dorosłych

Wszystkie szczepienia, które oferujemy dzieciom, przeszły nie tylko ogólne badanie, ale były badane klinicznie w tej grupie wiekowej ponad 2,5 tys. dzieci – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że odsetek niepożądanych odczynów poszczepiennych wśród ponad 700 tys. zaszczepionych dzieci jest mniejszy niż u dorosłych.

Szef resortu zdrowia podczas konferencji w Komorowie, związanej z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym, powiedział, że ministerstwo przygotowano odpowiednią infrastrukturę związaną z leczeniem.

“Doszliśmy do zaawansowanych metod badania wirusa, które pozwalają identyfikować na bieżąco, z jakim wariantem, z jaką mutacją mamy do czynienia. W tej chwili wariant delta jest już wariantem absolutnie dominującym w ponad 95 proc. badań” – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że Polska jest przygotowana na wszystkie scenariusze, nie tylko te optymistyczne. Wskazał, że “obecne liczby dzienny zachorowań powodują, że rząd nie myśli jeszcze o przyśpieszeniu chociażby rozbudowy infrastruktury szpitalnej przeznaczonej na walkę z COVID-19”. Zaznaczył, że Polska jest także przygotowana na czarne scenariusze.

Powiedział, że tym “najważniejszym instrumentem przygotowań do nowego roku szkolnego są szczepienia zarówno dorosłych, jak i dzieci”. “Dają nam one najbardziej realną tarczę, od której koronawirus może się odbić” – dodał.

Niedzielski przypomniał, że w ubiegłym tygodniu wystosował do kuratoriów i dyrektorów szkół list, który jest “pewnego rodzaju kompendium wiedzy na temat szczepień, wiedzy obiektywnej, niezmanipulowanej, krążącej w ramach niepotwierdzonych źródeł w internecie, gdzie pojawią się argumenty, które naprawdę nie zasługują nawet na komentowanie”.

“Wszystkie szczepienia, które oferujemy dzieciom, są zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa. Każdy z tych preparatów, który jest dopuszczany dla dzieci od 12. roku, a są nimi Pfizer/BioNTech i Moderna, przeszedł nie tylko ogólne badanie, ale były badane klinicznie w tej grupie wiekowej ponad 2,5 tys. dzieci. To były badania, która potwierdziły jednoznacznie, że szczepienie jest bezpieczne” – zapewnił minister zdrowia.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że “odsetek niepożądanych odczynów poszczepiennych wśród ponad 700 tys. zaszczepionych dzieci jest mniejszy niż u dorosłych”.

“Opierajmy swoje decyzji na rzetelnej wiedzy, na zweryfikowanych badaniach naukowych, na dowodach” – zaapelował szef resortu zdrowia.

Zaznaczył, że “wszystkie badania, które przestawiają producenci, są weryfikowane przez Europejską Agencję Leków, ale również my w kraju prowadzimy nasze własne badania w kontekście utrzymywania się przeciwciał po podaniu szczepionek”.

Zapowiedział, że dla największych sceptyków przygotowano rozwiązanie w postaci Funduszu Kompensacyjnego, który w razie niepożądanych odczynów poszczepiennych zapewnia rekompensatę finansową. (PAP)

Autorka: Magdalena Gronek

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close