Koronawirus w PolscePolska

Niedzielski: pacjentowi zakażonemu koronawirusem należy się opieka w okresie przedszpitalnym

Pacjentowi zakażonemu koronawirusem należy się opieka w okresie przedszpitalnym; to jest odpowiedzialność lekarzy rodzinnych; ta opieka to nie tylko kwestia teleporady, pacjent ma prawo oczekiwać wizyty i badania – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ podkreślał na konferencji prasowej, że pacjentowi zakażonemu koronawirusem należy się opieka w okresie przedszpitalnym, chociaż oczywiście nie każdy przypadek zakażenia kończy się hospitalizacją.

“Ale po pierwsze pacjentowi należy się taka opieka i to jest odpowiedzialność lekarzy rodzinnych, żeby tę opiekę zapewnić tym pacjentom, którzy są zapisani do nich na listę” – powiedział minister zdrowia.

Po drugie – jak mówił – sprawowanie tej opieki to jest nie tylko kwestia teleporady weryfikującej konieczność przedłużenia izolacji. “W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta, pacjent ma prawo oczekiwać od lekarza, który się nim opiekuje na tym poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, zorganizowania wizyty, zorganizowania badania” – podkreślił Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że każda odmowa, “każde nieuzasadnione nieudzielenie pomocy i opieki pacjentowi to naruszenie praw pacjenta, co wiąże się z odpowiednimi trybami i przepisami dotyczącymi sankcji”.

Podkreślił, że NFZ ma za zdanie bronić praw pacjenta. “Ale mamy też wyspecjalizowaną instytucję w postaci Rzecznika Praw Pacjenta, który w imieniu pacjenta będzie te prawa egzekwował albo dochodził rekompensat związanych z nieprzestrzeganiem tego prawa” – powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że wszystkie wytyczne zostały rozesłane do lekarzy rodzinnych i opublikowane w formie komunikatu. (PAP)

Autorzy: Karol Kostrzewa, Magdalena Gronek

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close