Koronawirus w PolscePolska

Niedzielski: skrócony okres przebywania na kwarantannie chcemy wprowadzić od poniedziałku

Skrócony okres przebywania na kwarantannie chcemy wprowadzić od poniedziałku – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Kwarantanna ma być skrócona do siedmiu dni.

Podczas wspólnej konferencji z szefem resortu zdrowia Morawiecki poinformował, że skrócony zostanie okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni.

Jak informuje MZ skrócona kwarantanna (7 dni) obejmie wszystkie osoby kierowane na nią od 24.01. Nie dotyczy to więc osób, które już są na kwarantannie.

“Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów” – powiedział i wskazał, że podobne rozwiązania wprowadziły także Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja.

Politycy zapytani, co z osobami, które obecnie są na kwarantannie i czy zostanie ona skrócona. Jak przekazał Niedzielski, “to rozwiązanie dotyczące kwarantanny będziemy chcieli wdrożyć od poniedziałku”. Dodał, że szczegółowe informacje mają się znaleźć w specjalnym komunikacie.

“Chcemy zobaczyć, czy możliwe jest technicznie, żeby skrócić tę kwarantannę, która dotyczy osób obecnie na niej przebywających” – podkreślił.

Przekazując informacje o krótszym okresie kwarantanny, szef rządu zaznaczył, że jest to także zgodne z zaleceniami europejskich agencji.

“Przy tym wszystkim chcemy utrzymać możliwie wszystkie inne usługi medyczne, świadczenia medyczne tak, by nie było sytuacji, że ze względu na koronawirusa pozostała część służby zdrowia: onkologia, ortopedia i wszystkie inne – po prostu w dużym stopniu są zakłócone. Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały także aktywną, pozostałą część służby zdrowia” – oświadczył Morawiecki. (PAP)

Autorzy Grzegorz Bruszewski, Piotr Śmiłowicz

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close