Polska

Niedzielski: trzecia fala jest realnym ryzykiem; w święta zostańmy w domu

Przed nami trudne tygodnie i miesiące, trzecia fala jest realnym ryzykiem; nie możemy dopuścić do tego, żeby szczepienia odbywały się w warunkach eskalacji pandemii – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaapelował, by święta i ferie spędzić w domu.

Szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej wskazywał, że “szczepienie przeciw koronawirusowi są światłem w tunelu, ale ten tunel może nie być krótki”. Niedzielski przyznał, że “przed nami trudne tygodnie i miesiące”. Jak stwierdził, trzecia fala jest realnym ryzykiem.

“Widać, że procesy pandemiczne wyhamowują. To znaczy, że spadek dynamiki, z którym miesiliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach jest coraz mniejszy. Tak naprawdę, liczba zakażeń stabilizuje się nam w okolicy średnio 10 tys. zakażeń, co jest ogromną liczbą, która prowadzi zarówno do presji na system opieki zdrowotnej, ale też – co jest najgorszą konsekwencją choroby na koronawirusa – do zgonów” – powiedział minister.

Zaznaczył, że “musimy być bardzo ostrożni w wykonywaniu jakichkolwiek ruchów”. “Patrząc też na poziom zachorowań, na którym się znajdujemy, trudno byłoby dopuścić do sytuacji, kiedy trzecia fala rozpocznie się właśnie z tego poziomu 10 tys. dziennych zachorowań” – powiedział Niedzielski przypominając, że druga fala rozpoczęła się od poziomu 1 tys. dziennych zachorowań a skończyła na 28 tys.

Zwrócił przy tym uwagę, że na luty dodatkowo przypada szczyt zachorowań na grypę.

Minister zdrowia zaapelował, by nadchodzące świętą Bożego Narodzenia spędzić w domu. “Będę rekomendował Rządowemu Zespołowi Zarzadzania Kryzysowego, żeby ten okres, który się zbliża, czyli święta, Sylwester i ferie, żebyśmy konsekwentnie zostali w domu” – powiedział.

Jak dodał, “nasza przyszłość znajduje się w fiolce, w której są szczepienia”. “I nie możemy dopuścić do tego, żeby szczepienia odbywały się w warunkach eskalacji pandemii, bo trudno będzie zorganizować wydajny proces szczepień” – zaznaczył szef MZ.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close