Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Niemcy: coraz więcej sfałszowanych świadectw szczepień

Wraz z zakończeniem bezpłatnych testów na koronawirusa i wprowadzeniem odpłatności za ich wykonywanie, w kilku krajach związkowych odnotowuje się wzrost liczby przestępstw związanych z fałszowaniem certyfikatów szczepień oraz handlem nimi. Część podrobionych certyfikatów wskazuje na profesjonalnych fałszerzy – poinformował urząd Policji Kryminalnej Nadrenii Północnej-Westfalii.

Jak podaje w czwartek „Die Welt”, powołując się informacje policji, niektóre przypadki wskazują na działalność oszustów na dużą skalę, szczególnie w internecie.

Obecnie w całych Niemczech odnotowuje się „setki przypadków oszustw, dotyczących sfałszowanych certyfikatów”, brak jednak dokładnej liczby przypadków. Wiadomo, że w Nadrenii Północnej-Westfalii liczba tych spraw mieści się w „środkowym zakresie trzycyfrowym”, w Hesji jest to „nieco ponad 100”, w Badenii-Wirtembergii – w „górnym zakresie dwucyfrowym”. W Saksonii-Anhalt mamy konkretne dane – od maja zarejestrowano 22 przypadki używania, sprzedaży lub proponowania sfałszowanych certyfikatów szczepień.

Kilka krajów związkowych potwierdziło, że podróbki najczęściej są wykrywane w aptekach, gdzie klienci proszą o papierowy wydruk rzekomo nadanego im w cyfrowej formie certyfikatu – podaje „Die Welt”. „Przestępcza energia, stojąca za podróbkami, jest przerażająca” – komentuje Annette Romme, szefowa stowarzyszenia lekarzy z Turyngii.

Podwyższenie kary za fałszowanie certyfikatów szczepień jest obecnie przedmiotem dyskusji polityków. W większości krajów związkowych proceder ten jest traktowany jako fałszowanie świadectw zdrowia, za co grozić może kara do roku pozbawienia wolności. Natomiast za fałszowanie dokumentów w poważniejszych przypadkach grozić może od pięciu do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Już w czerwcu ministrowie sprawiedliwości krajów związkowych opowiedzieli się za wyrównaniem tych kar. Temat ten prawdopodobnie będzie dyskutowany podczas trwającej w czwartek i piątek konferencji premierów krajów związkowych, odbywającej się w Koenigswinter (Nadrenia Północna-Westfalia).

Marzena Szulc (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close