Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Niemcy: minister zdrowia apeluje o więcej szczepień przypominających przeciw Covid-19

Obecne tempo szczepień przypominających przeciwko Covid-19 jest zbyt słabe – podkreślił minister zdrowia Jens Spahn podczas środowej konferencji prasowej. Ustępującemu ministrowi towarzyszyli eksperci ds. szczepień.

Spahn po raz kolejny przypomniał o wadze szczepień przypominających w walce z koronawirusem. Na konferencji obecni byli także eksperci: Lothar Wieler, szef Instytutu Roberta Kocha (RKI) oraz Erik Sander, szef grupy badawczej ds. immunologii, infekcji i badań nad szczepionkami w berlińskiej klinice Charité.

Niemcy wcześniej zdecydowały, że od 25 listopada będą wygaszać wprowadzony przez Bundestag w marcu 2020 r. stan epidemii o zasięgu krajowym. Po tym terminie to nie władze federalne, ale władze lokalne mają decydować o podejmowanych na swoim obszarze środkach w walce z koronawirusem.

„Koniec stanu epidemii został przez wielu źle zrozumiany. Pandemia się nie skończyła” – zaznaczył Spahn. „Wychodzimy tylko z prawnego stanu wyjątkowego, jednak pandemia i jej czwarta fala wkroczyły obecnie z pełną siłą”.

Spahn wezwał do dalszego przestrzegania zasad higieny i podkreślił, że szczególnie ogromna jest skala „pandemii nieszczepionych”.

Zalecił także obowiązkowe testy dla pensjonariuszy domów opieki, przestrzeganie zasad AHA (dystans, higiena, maseczki) oraz szczepienia – ze szczególnym naciskiem na przyjęcie dawki przypominające). „Prędkość przyjmowania trzecich dawek nadal jest zbyt niska, a może to zrobić prawdziwą różnicę” – wyjaśnił minister zdrowia, podając przykład Izraela.

Eksperci od tygodni ostrzegali przed zbliżającą się falą zachorowań w listopadzie i grudniu. W tym kontekście Spahn zwrócił się do krajów związkowych o reaktywację zamkniętych już centrów szczepień oraz możliwość szczepienia trzecią dawką dla wszystkich obywateli.

Jak przypomina portal RND, do tej pory Stała Komisja ds. Szczepień zaleciła przyjmowanie szczepienia przypominającego przeciw wirusowi Covid-19 przede wszystkim osobom starszym (powyżej 70 lat), z grup ryzyka oraz zaszczepionym preparatami AstraZeneca i Johnson & Johnson. Szczepienie przypominające jest także możliwe u pozostałych osób.

Marzena Szulc (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close