Koronawirus - strefa wiedzyKoronawirus na ŚwiecieŚwiat

Niemcy: nawet łagodny przebieg zakażenia Covid-19 może uszkadzać płuca, serce i nerki

Badanie przeprowadzone przez szpital uniwersytecki w Hamburgu dostarcza nowych informacji na temat konsekwencji infekcji Covid-19. Wg badań nawet łagodne przebiegi choroby mogą uszkadzać narządy, takie jak płuca, serce i nerki – informuje w środę telewizja ARD.

Naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Hamburg-Eppendorf (UKE) przeprowadzili badania w ramach “Hamburg City Health Study”. Przebadano 443 nieszczepione osoby. Jak podaje UKE, badania rozpoczęły się w połowie 2020 roku.

Badano układ sercowo-naczyniowy, płuca, nerki i mózg pod kątem funkcji, struktury i możliwych uszkodzeń następczych po upływie średnio dziesięciu miesięcy od zakażenia SARS-CoV-2. Uczestnicy badania nie zgłaszali żadnych, łagodnych lub co najwyżej umiarkowanych objawów w momencie zakażenia. 93 proc. z nich było leczonych wyłącznie ambulatoryjnie, żaden z nich nie wymagał intensywnej terapii medycznej – podaje UKE.

Zgodnie z wynikami badań, całkowita objętość płuc uczestników zmniejszyła się średnio o trzy procent w porównaniu z grupą kontrolną, a zdolność filtracyjna nerek została zmniejszona o dwa procent. Testy serca wykazały spadek mocy pompowania średnio o jeden do dwóch procent. Ponadto wartość dla troponiny sercowej – kompleksu białkowego, którego podwyższenie wskazuje na uszkodzenie serca – została zwiększona o 14 procent. Pacjenci, którzy przeżyli zakażenie Covid 19 mieli dwa do trzech razy więcej dowodów na zakrzepicę żył nóg w przeszłości niż grupa porównawcza.

Mózgi pacjentów nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Ponadto, osoby dotknięte chorobą nie zgłaszały żadnego pogorszenia jakości życia.

“Stwierdzenie, że nawet łagodny przebieg choroby może prowadzić do uszkodzenia różnych narządów w średnim okresie ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w odniesieniu do obecnego wariantu Omikron, który wydaje się być związany w większości przypadków z łagodniejszymi objawami ” – wyjaśniają naukowcy.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close