Nauka i badania

Nieregularny cykl snu i czuwania związany ze zwiększonym ryzykiem poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych

Nieregularny cykl snu i czuwania wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar mózgu, nawet w przypadku osób, które spędzają zalecaną liczbę godzin snu, wynika z badań opublikowanych online w Journal of Epidemiology & Community Health.
Większość badań dotyczących wpływu snu na zdrowie koncentrowała się na długości snu i mniej wiadomo na temat wpływu wzorców snu, w szczególności wpływu nieregularnego snu – definiowanego jako wahania czasu, w którym dana osoba zasypia i budzi się.

Aby dokładniej zbadać tę kwestię, naukowcy wykorzystali 72 269 osób w wieku od 40 do 79 lat, biorących udział w badaniu UK Biobank, z których żadna nie miała historii poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Osoby te nosiły monitor aktywności przez 7 dni, aby rejestrować swój sen, z którego dane zostały wykorzystane do obliczenia wyniku Indeksu Regularności Snu (SRI) każdej osoby.

Osoby z wynikiem SRI powyżej 87 zostały uznane za osoby o regularnym wzorcu snu, podczas gdy osoby z wynikiem SRI poniżej 72 zostały sklasyfikowane jako osoby śpiące nieregularnie. Osoby, których wyniki mieściły się w tym przedziale, uznano za śpiące umiarkowanie nieregularnie.
Incydenty zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawału serca, niewydolności serca i udaru mózgu w ciągu następnych 8 lat zostały zebrane z rejestrów zgonów i rejestrów szpitalnych i wykorzystane do obliczenia ryzyka wystąpienia tych zdarzeń dla każdej grupy wzorców snu.

Po uwzględnieniu szeregu potencjalnie wpływających czynników, takich jak wiek, poziom aktywności fizycznej, czas spędzany przed ekranem, spożycie owoców, warzyw i kawy, spożycie alkoholu, palenie tytoniu, kwestie zdrowia psychicznego, stosowanie leków i praca zmianowa, osoby śpiące nieregularnie były o 26% bardziej narażone na poważne zdarzenia sercowo-naczyniowe niż osoby o regularnym cyklu snu i czuwania, podczas gdy osoby śpiące umiarkowanie nieregularnie były o 8% bardziej narażone na takie zdarzenia.

Bardziej szczegółowa analiza danych wykazała, że związek między malejącym wynikiem SRI a wyższym ryzykiem zdarzeń był prawie liniowy, z bardziej stromym spadkiem ryzyka przy wyższych (lepszych) wynikach SRI.

Zalecana ilość snu w ciągu nocy wynosi od 7 do 9 godzin dla osób w wieku od 18 do 64 lat i od 7 do 8 godzin dla osób w wieku 65 lat i starszych. Większy odsetek osób regularnie śpiących spełniał zalecaną ilość snu niż osób śpiących nieregularnie: 61% vs 48%.

Kiedy jednak wzięto pod uwagę wpływ osiągnięcia zalecanego limitu snu, ryzyko poważnego incydentu sercowo-naczyniowego nie zostało zrekompensowane u osób śpiących nieregularnie, które to osiągnęły, chociaż było tak w przypadku osób śpiących umiarkowanie nieregularnie.

Jest to badanie obserwacyjne i jako takie nie może ustalić przyczyny i skutku, a naukowcy przyznają, że ich odkrycia mogą być imitowane.

Chociaż wielkość próby w badaniu była duża, UK Biobank może nie odzwierciedlać dokładnie populacji Wielkiej Brytanii. Wzorce snu były również oceniane tylko w ciągu jednego tygodnia. Monitor aktywności nie rozróżniał między spokojnym czuwaniem a snem, a algorytm snu używany do obliczania wyników SRI nie uwzględniał drzemek, a jedynie najdłuższy okres snu.

Niemniej jednak naukowcy doszli do wniosku, że wyniki sugerują, że nieregularny sen jest silnie związany z ryzykiem poważnych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych u dorosłych, niezależnie od tego, czy zalecane limity snu są spełnione.

„Co ważniejsze, nasze wyniki sugerują, że regularność snu może być bardziej istotna niż wystarczający czas trwania snu w modulowaniu ryzyka MACE [poważnych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych]”, mówią.
Dodają: „Wyniki tego badania sugerują, że należy zwrócić większą uwagę na regularność snu w wytycznych dotyczących zdrowia publicznego i praktyce klinicznej ze względu na jego potencjalną rolę w zdrowiu układu sercowo-naczyniowego”.

Źródło: Journal of Epidemiology and Community Health
DOI: 10.1136/jech-2024-222795

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button