Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu już po raz dwunasty jest organizatorem Warsztatów Chirurgii Gruczołu Piersiowego, które odbywają się w dniach 15-16 listopada. Wydarzenie to łączy teorię z praktyką i daje uczestnikom nie tylko szansę na naukę, ale i możliwość obserwacji na żywo operacji, mających na celu przywrócenie pacjentkom poczucia komfortu i pewności siebie po leczeniu onkologicznym.
W dniach 15-16 listopada w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu trwa XII edycja Warsztatów Chirurgii Gruczołu Piersiowego, podczas której eksperci z całego kraju wymieniają się doświadczeniami i wiedzą na temat najnowszych technik chirurgicznych stosowanych w leczeniu raka piersi.
W ramach wydarzenia odbywa się sesja wykładowa, podczas której uczestnicy, mogą zdobyć cenną wiedzę teoretyczną bezpośrednio od doświadczonych specjalistów. Jednak głównym elementem warsztatów są operacje, z których każda transmitowana jest na żywo do sali wykładowej. Dzięki temu uczestnicy mogą na bieżąco śledzić działania chirurgów, a także usłyszeć praktyczne komentarze prowadzących.
– Warsztaty są spotkaniem merytorycznym, zawierającym element wykładowy, ale też przede wszystkim spotkaniem praktycznym. Mamy grupę chirurgów z całej Polski, którzy są operatorami na bloku operacyjnym i gości, którzy na sali, dzięki transmisji na żywo, podpatrują, co dzieje się na bloku. Każdy z uczestników ma też możliwość rozmowy z operatorem podczas trwania zabiegu – mówi dr n. med. Piotr Nowaczyk, zastępca ordynatora Oddziału Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi w Wielkopolskim Centrum Onkologii.
Podczas dwudniowych warsztatów przeprowadzonych zostanie łącznie sześć operacji. To zabiegi podstawowe, jak mastektomia, ale również zaawansowane procedury rekonstrukcyjne i naprawcze, których celem jest przywrócenie naturalnego wyglądu piersi po leczeniu nowotworowym.
– Są to zabiegi, które stanowią pewne wyzwanie – m.in. wymagają korekcji czy symetryzacji, czyli wyrównania objętości i kształtu piersi. Chcemy też pokazać zabiegi, w których jesteśmy w stanie odtworzyć pierś, będącą w różnych warunkach, po przebytym leczeniu onkologicznym – dodaje dr n. med. Piotr Nowaczyk.
Dzięki nowoczesnym technikom i doświadczeniu chirurgów pacjentki mogą liczyć na poczucie komfortu i pewności siebie.
– Przed zabiegiem jest pewien stres, ale jest to mój kolejny zabieg, więc wiem, z czym to się wiąże. Czuję się absolutnie zaopiekowana przez grono specjalistów szpitala – podkreśla Agata Knop, jedna z pacjentek operowanych podczas warsztatów.
To wydarzenie to nie tylko edukacja, ale także szansa na dzielenie się doświadczeniami i rozwijanie umiejętności, które mogą zmieniać życie pacjentek na lepsze. / Informacja prasowa