Wyniki randomizowanego badania klinicznego fazy 2 wskazują, że dodanie wysokodawkowej, dożylnej witaminy C do chemioterapii podwaja ogólne przeżycie pacjentów z zaawansowanym, przerzutowym rakiem trzustki — z 8 miesięcy do 16 miesięcy.
„To bardzo śmiertelna choroba o wyjątkowo złych rokowaniach dla pacjentów. Mediana przeżycia wynosi 8 miesięcy przy leczeniu, prawdopodobnie mniej bez leczenia, a pięcioletnie przeżycie jest znikome,” mówi dr Joe Cullen, profesor chirurgii i radioterapii z University of Iowa oraz główny autor badania. „Na początku badania uważaliśmy, że sukcesem będzie uzyskanie 12 miesięcy przeżycia, ale udało nam się podwoić ogólne przeżycie do 16 miesięcy. Wyniki były na tyle silne, że mogliśmy zakończyć badanie przedwcześnie.”
Opublikowane w listopadowym numerze „Redox Biology” odkrycia są kolejnym sukcesem dla wysokodawkowej, dożylnej witaminy C, która przeszła wiele przeszkód w ciągu prawie 20 lat badań prowadzonych przez naukowców z UI, aby udowodnić jej korzyści dla pacjentów onkologicznych.
„Doświadczyliśmy wzlotów i upadków, ale to jest kulminacja ciężkiej pracy wielu osób,” podkreśla Cullen, który jest również członkiem Holden Comprehensive Cancer Center przy UI Health Care. „To naprawdę pozytywna rzecz zarówno dla pacjentów, jak i dla University of Iowa.”
Wzrost przeżycia i poprawa jakości życia
W badaniu udział wzięło 34 pacjentów z rakiem trzustki w stadium 4 z przerzutami, którzy zostali losowo przydzieleni do standardowej chemioterapii (gemcytabina i nab-paklitaksel) lub chemioterapii z dodatkiem infuzji wysokodawkowej witaminy C. Wyniki pokazały, że średnie przeżycie wynosiło 16 miesięcy w grupie otrzymującej chemioterapię z witaminą C, w porównaniu do 8 miesięcy w grupie otrzymującej tylko chemioterapię. Dodatkowo, przeżycie wolne od progresji choroby wzrosło z 4 miesięcy do 6 miesięcy.
„Nie tylko wydłuża się ogólne przeżycie, ale pacjenci wydają się czuć lepiej podczas leczenia,” mówi Cullen. „Mają mniej skutków ubocznych i lepiej tolerują leczenie, co obserwowaliśmy również w innych badaniach.”
Korzyści również w leczeniu glejaka wielopostaciowego
Nowe badanie nie jest jedynym dowodem na korzyści z dożylnej witaminy C jako części leczenia onkologicznego. Wcześniej w tym roku opublikowano wyniki innego badania fazy 2, przeprowadzonego na UI, w którym badano pacjentów z glejakiem wielopostaciowym, śmiertelną formą nowotworu mózgu. To badanie również wykazało znaczący wzrost przeżycia, gdy do standardowej chemioterapii i radioterapii dodano wysokodawkową witaminę C. Cullen brał udział w tym badaniu razem z dr Bryanem Allenem, profesorem i kierownikiem radioterapii na UI.
Obecnie trwa trzecie badanie fazy 2 dotyczące niedrobnokomórkowego raka płuc, a wyniki spodziewane są w ciągu roku. Wszystkie trzy badania zostały sfinansowane z grantu National Cancer Institute (NCI).
„To finansowanie ze strony NCI było niezwykle istotne, abyśmy mogli przeprowadzić te badania fazy 2 i uzyskać tak zachęcające wyniki. Naszym celem jest wykazanie, że dodanie wysokodawkowej witaminy C podawanej dożylnie, która jest bardzo tania i dobrze tolerowana, może poprawić leczenie tych śmiertelnych nowotworów,” dodaje Cullen.
Długa droga do badań klinicznych
Cullen, Allen i ich współpracownicy z UI Health Care od dziesięcioleci badają działanie przeciwnowotworowe wysokodawkowej witaminy C podawanej dożylnie. Ich prace ujawniły istotną różnicę między witaminą C podawaną doustnie a dożylnie. Podawanie witaminy C dożylnie pozwala osiągnąć bardzo wysokie stężenia we krwi, których nie można uzyskać przy podaniu doustnym. Takie wysokie stężenia wywołują unikalne reakcje chemiczne w komórkach nowotworowych, które czynią je bardziej podatnymi na działanie chemioterapii i radioterapii.
Cullen podkreśla, że mimo sceptycyzmu wobec witaminy C jako terapii przeciwnowotworowej, wyniki jego badań oraz jego współpracowników — od badań podstawowych po kliniczne — były wysoce zachęcające i solidne.
„Na każdym etapie procesu obserwowaliśmy poprawę. Przetestowaliśmy to na komórkach — działało świetnie. Przetestowaliśmy na myszach — również działało świetnie. Nasze badania fazy 1 wyglądały bardzo obiecująco. Postęp był wręcz fenomenalny,” mówi Cullen. „Na przykład, w jednym z badań fazy 1 dotyczących raka trzustki, gdzie łączyliśmy wysokodawkową witaminę C z radioterapią, mamy trzech długoterminowych pacjentów. Przeżyli już ponad dziewięć lat, co znacznie wykracza poza typowy zakres przeżycia.”
Źródło: Redox Biology, A randomized trial of pharmacological ascorbate, gemcitabine, and nab-paclitaxel for metastatic pancreatic cancer
DOI 10.1016/j.redox.2024.103375