Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Nowa wersja Omikronu pod obserwacją – Omikron BA.2

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) uznała w piątek wersję wariantu Omikron koronawirusa oznaczoną symbolem BA.2 za wariant pod obserwacją, choć zaznaczyła, że liczba wykrytych przypadków w Wielkiej Brytanii jest bardzo niska.

Wariant pod obserwacją to kategoria poniżej wariantu niepokojącego. UKHSA poinformowała, że do 10 stycznia w wyniku sekwencjonowania genomu zidentyfikowano w Wielkiej Brytanii zaledwie 53 przypadki tej odmiany Omikronu.

O odkryciu nowej odmiany Omikronu brytyjscy naukowcy informowali na początku grudnia. Od tej obecnie dominującej różni się ona brakiem jednej ze zmian genetycznych, co powoduje, że jest ona trudniejsza do zidentyfikowania przy pomocy testów typu PCR i konieczne jest do tego pełne sekwencjonowanie genomu.

UKHSA poinformowała, że prowadzi dalsze analizy, ale wstępne badania z Danii, gdzie nowa wersja szybko się przyjęła i obecnie stanowi około połowę przypadków Omikronu, nie wykazują różnicy w hospitalizacji między “oryginalnym” Omikronem BA.1 a BA.2. Według duńskich władz medycznych w przypadku obu wersji Omikronu szczepionki w podobnym stopniu zapobiegają ciężkiemu przebiegowi. Nie jest jednak jasne, czy BA.2 może być jeszcze bardziej zakaźny. Potrzeba więcej danych, aby to sprawdzić.

Taką hipotezę już w grudniu wysuwali brytyjscy naukowcy, a teraz niektórzy z nich to podtrzymują. “Konsekwentny wzrost w wielu krajach jest dowodem na to, że BA.2 może być w pewnym stopniu bardziej zakaźny niż BA.1” – napisał w piątek na Twitterze Tom Peacock, wirusolog z Imperial College London. Zastrzegł jednak, że ze względu na małą ilość danych są to na razie głównie domysły niż dowody.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close