Zdrowie

Nowe badania dotyczące wpływu leków przeciwotyłościowych na konsumpcję alkoholu

Naukowcy z Center for Health Policy & Health Services Research w Henry Ford Health w Detroit, Michigan, opublikowali nowe wyniki badań dotyczących wpływu leków przeciwotyłościowych (AOM) na konsumpcję alkoholu. Praca autorstwa zespołu pod kierunkiem dr. Lisy R. Miller-Matero ukazała się 26 listopada 2024 roku na łamach prestiżowego czasopisma JAMA Network Open.

Metodologia badania

Badanie objęło 14 053 osoby, które uczestniczyły w telemedycznym programie zarządzania wagą prowadzonym przez WW Clinic (WeightWatchers). W badaniu uwzględniono osoby, które rozpoczęły leczenie AOM w okresie od stycznia 2022 do sierpnia 2023 roku i kontynuowały je co najmniej do listopada 2023 roku. Do grupy badanej zaliczono pacjentów stosujących różne klasy leków, w tym:

  • metforminę,
  • bupropion i naltrekson,
  • agonistów receptora GLP-1 pierwszej (liraglutyd, dulaglutyd) i drugiej generacji (tirzepatyd, semaglutyd).

Badanie wykluczyło osoby z wcześniejszym doświadczeniem chirurgii bariatrycznej oraz te, które przyjmowały AOM przed włączeniem do programu. Zmiany w ilości spożywanego alkoholu oceniano na podstawie kwestionariuszy samooceny przeprowadzanych przed i po rozpoczęciu leczenia.

Wyniki

Z badań wynika, że 45,3% pacjentów spożywających alkohol na początku programu zmniejszyło jego konsumpcję. Największe zmiany zaobserwowano u osób o wyższym stopniu otyłości oraz u tych, które spożywały więcej alkoholu na początku badania. Pacjenci stosujący bupropion i naltrekson częściej deklarowali zmniejszenie spożycia alkoholu niż osoby przyjmujące metforminę, choć różnica ta straciła na istotności po uwzględnieniu stopnia utraty wagi.

Zaskakujące efekty zaobserwowano również w przypadku agonistów receptora GLP-1. Badacze sugerują, że leki te mogą redukować nagradzające właściwości alkoholu, podobnie jak dzieje się to w przypadku jedzenia. Dodatkowym czynnikiem motywującym mogły być strategie behawioralne promowane w ramach programu zarządzania wagą.

Wnioski i perspektywy

Badanie wskazuje na potencjalny wpływ leków przeciwotyłościowych na zachowania związane z konsumpcją alkoholu. Autorzy postulują przeprowadzenie dalszych badań z randomizowaną próbą kontrolną, aby określić, czy efekty te są bezpośrednim wynikiem działania farmakologicznego, czy też bardziej ogólnej zmiany stylu życia uczestników programu.

Dane publikacji

Artykuł został opublikowany pod tytułem “Alcohol Use and Antiobesity Medication Treatment” w JAMA Network Open (2024;7(11):e2447644).

Źródło: JAMA Network Open
DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2024.47644

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button