Zdrowie

Nowe badania nad HMB – nadzieja dla osób z przewlekłą chorobą wątroby

Suplement diety stosowany do budowy mięśni lub zapobiegania ich utracie w wyniku starzenia się lub choroby ma być testowany jako potencjalne leczenie przewlekłej choroby wątroby.

β-hydroksy β-metylomaślan, znany również jako HMB, jest głównie wykorzystywany do budowy masy i funkcji mięśni, jednak wcześniejsze badania wykazały, że może on mieć także zastosowania kliniczne.

W ramach nowego badania naukowcy i klinicyści przetestują jego potencjalne korzyści dla części z 60 000 osób w Wielkiej Brytanii, u których zdiagnozowano marskość wątroby – stan wynikający z bliznowacenia tego organu.

W Wielkiej Brytanii marskość wątroby najczęściej jest spowodowana szkodliwym spożyciem alkoholu lub stłuszczeniem wątroby. W ciężkich przypadkach osoby chore stają przed koniecznością przeszczepienia wątroby lub ograniczają się do leczenia objawów choroby.

W miarę postępu marskości objawy mogą się nasilać, a szacuje się, że stan ten jest przyczyną ponad 75 000 hospitalizacji i generuje koszty w wysokości 17 miliardów funtów rocznie dla brytyjskiego NHS.

Badanie BOOST będzie sprawdzać, czy stosowanie HMB może być bezpiecznym i skutecznym sposobem poprawy funkcji fizycznych i jakości życia pacjentów.

Badanie jest prowadzone przez ekspertów w dziedzinie chorób wątroby, dietetyki i immunologii z Uniwersytetu w Plymouth, Uniwersytetu w Southampton oraz Imperial College w Londynie. Przeprowadzenie badania będzie nadzorowane przez Peninsula Clinical Trials Unit (PenCTU).

Realizowane do 2027 roku badanie otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 500 000 funtów z programu Research for Patient Benefit (RfPB), prowadzonego przez Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką (NIHR).

W Plymouth projekt zaangażuje członków Hepatology Research Group Uniwersytetu, NIHR ARC South West Peninsula (PenARC), PenCTU oraz klinicystów i pacjentów ze Szpitali Uniwersyteckich Plymouth NHS Trust, które również są sponsorem projektu.

Dr Ashwin Dhanda, profesor nadzwyczajny hepatologii na Uniwersytecie w Plymouth oraz konsultant hepatologii w University Hospitals Plymouth NHS Trust, jest głównym badaczem projektu.

Powiedział: „Marskość wątroby to stan, który może znacząco wpłynąć na fizyczne i psychiczne samopoczucie człowieka. Chociaż istnieją leki w fazie rozwoju, obecnie nie mamy nic, co moglibyśmy przepisać, aby bezpośrednio leczyć tę chorobę. HMB zostało zidentyfikowane jako substancja o potencjale wypełnienia tej luki, bez sugestii, że mogłaby powodować działania niepożądane. Mamy nadzieję, że to badanie pozwoli nam to dokładnie sprawdzić i ustalić, czy HMB rzeczywiście przynosi realne korzyści osobom z marskością wątroby i ich bliskim”.

Osoby prowadzące projekt przeprowadziły także spotkania z pacjentami z marskością wątroby, aby omówić najlepsze sposoby realizacji badań oraz zrozumieć korzyści, jakie pacjenci mają nadzieję osiągnąć, biorąc w nich udział.

Na początku bieżącego roku planowane jest rozpoczęcie rekrutacji 124 pacjentów z marskością wątroby z ośmiu klinik ambulatoryjnych w Anglii, w tym w kilku obszarach ubogich, gdzie występowanie marskości jest wyższe.

Pacjenci zostaną losowo przypisani do grupy przyjmującej HMB lub placebo dwa razy dziennie przez 12 tygodni, a następnie będą poddawani obserwacji przez kolejne 12 tygodni.

Na początku i w trakcie badania naukowcy będą mierzyć wskaźnik Liver Frailty Index, który łączy testy siły i funkcji, oraz przeprowadzać inne badania, aby ocenić zmiany w stanie choroby wątroby, jakości życia i samopoczuciu psychicznym pacjentów.

Lesley Manning, która doświadczyła zaawansowanej marskości wątroby i przeszła przeszczep wątroby, jest członkiem zespołu projektowego i będzie współpracować z innymi osobami posiadającymi takie doświadczenia, aby uwzględnić perspektywę pacjenta we wszystkich aspektach realizacji badania.

Powiedziała: „Życie z zaawansowaną marskością jest bardzo wyniszczające. Człowiek czuje się bez energii i sił, a obecnie nie istnieją żadne terapie pomagające w radzeniu sobie z objawami. Uważam, że należy dbać o siebie, a badanie BOOST testuje coś prostego i bezpiecznego, co może poprawić jakość życia osób z zaawansowaną marskością wątroby”.

Źródło: University of Plymouth

 

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button