OnkologiaZdrowie

Nowe badania wskazują na związek między zanieczyszczeniem powietrza a wyższymi wskaźnikami raka głowy i szyi

Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports koreluje wyższe poziomy zanieczyszczeń pyłowych z częstszym występowaniem raka układu oddechowego głowy i szyi.

Artykuł zatytułowany „Air Pollution Exposure and Head and Neck Cancer Incidence” („Narażenie na zanieczyszczenie powietrza a występowanie raka głowy i szyi”) jest wynikiem współpracy wielu instytucji z naukowcami z Wayne State University, Johns Hopkins University i Mass General Brigham.

Badanie było prowadzone przez dr Johna Cramera, profesora nadzwyczajnego otolaryngologii i dr Johna Pelemana, rezydenta medycznego na Wydziale Otolaryngologii w Wayne State University School of Medicine. Współpracowali oni z Mass General Brigham, zintegrowanym akademickim systemem opieki zdrowotnej.

„Wcześniej prowadzono badania nad zanieczyszczeniem powietrza, ale ich skutki były głównie związane z nowotworami dolnych dróg oddechowych” – powiedział Cramer. „Rak głowy i szyi jest trudniejszy do wykazania i występuje znacznie rzadziej niż rak płuc, ale ponieważ występuje również w wyniku palenia, podobnie jak rak płuc, chcieliśmy zbadać wszelkie powiązania. Przypuszczalnie związek z rakiem głowy i szyi wynika z tego, że wdychany przez nas materiał wpływa na powłokę głowy i szyi. Widzimy wiele przypadków, w których czynniki rakotwórcze stykają się lub gromadzą w organizmie, gdzie mogą wystąpić nowotwory”.

„Chociaż przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza na choroby płuc, niewiele badań skupiało się na narażeniu na zanieczyszczenie powietrza jako czynniku ryzyka dla górnych dróg oddechowych, w tym rozwoju raka głowy i szyi” – powiedziała starsza autorka Stella Lee, M.D., z Centrum Chirurgii i Zdrowia Publicznego oraz Oddziału Otolaryngologii-Chirurgii Głowy i Szyi w Brigham and Women’s Hospital, członek-założyciel systemu opieki zdrowotnej Mass General Brigham. „Odkrycia te rzucają światło na znaczącą rolę zanieczyszczenia środowiska w nowotworach górnego odcinka przewodu pokarmowego, podkreślając potrzebę dalszej świadomości, badań i działań łagodzących”.

W badaniach wykorzystano dane z krajowej bazy danych nowotworów U.S. Surveillance Epidemiology and End Results (SEER) z lat 2002-12. Cramer zaobserwował najwyższy związek między tego typu narażeniem na zanieczyszczenia a rakiem głowy i szyi po pięcioletnim okresie opóźnienia. Skupili się na PM2,5, czyli pyle zawieszonym o wielkości poniżej 2,5 mikrona, i jego wpływie na zachorowalność na raka układu oddechowego głowy i szyi.

„Przyglądamy się określonej wielkości cząstek zanieczyszczeń powietrza” – powiedział Cramer. „Rozmiar cząstek jest istotny, ponieważ klasyczny model badania górnych dróg oddechowych zakłada, że nos i gardło działają jak filtry, zanim dostaną się do płuc. Większe cząsteczki są odfiltrowywane, ale zakładamy, że różne rodzaje zanieczyszczeń uderzają w różne części dróg oddechowych”.

Cramer ma nadzieję rozszerzyć swoje badania, biorąc pod uwagę inne zestawy danych. Ma nadzieję, że pokazując te badania opinii publicznej, mogą one pomóc w prowadzeniu polityki, a także pomóc w leczeniu w przyszłości.

„Zdrowie środowiskowe i zdrowie osobiste są ze sobą nierozerwalnie związane” – powiedziała współautorka Amanda Dilger, M.D. z CSPH i Massachusetts Eye and Ear, członek systemu opieki zdrowotnej Mass General Brigham. „Nasze badanie podkreśla potrzebę poprawy standardów jakości powietrza w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka, w tym raka głowy i szyi”.

Źródło: Scientific Reports, Air pollution exposure and head and neck cancer incidence, fot. Sebastian Kaulitzki Adobe

DOI: 10.1038/s41598-024-73756-3

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button