Koronawirus na Świecie

"NYT": Rosja pierwsza na świecie pod względem wzrostu śmiertelności podczas pandemii

Rosja prowadzi wśród krajów świata pod względem zwiększonej śmiertelności w czasie pandemii koronawirusa – twierdzi “New York Times”. Według dziennika od kwietnia do grudnia 2020 roku wzrost śmiertelności wyniósł 28 proc., a więc zmarło ponad 362 tys. osób.

Dane te stawiają pod znakiem zapytania twierdzenia prezydenta Władimira Putina o tym, że Rosja lepiej od innych krajów radzi sobie z pandemią – ocenił “NYT” w artykule opublikowanym 10 kwietnia. Wówczas oficjalna liczba zgonów na Covid-19, podawana przez sztab rządowy ds. walki z pandemią, przekraczała w Rosji 102 tysiące.

“NYT” przyznał w artykule, że zwiększona o ponad 300 tysięcy śmiertelność nie oznacza, iż wszystkie te zgony były spowodowane koronawirusem. Dziennik podkreślił jednak, że wzrost umieralności o 28 proc. jest wyższy niż w USA i większości krajów europejskich.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, komentując artykuł, że uważa za niejasne kryteria, według których “NYT” porównał umieralność w różnych krajach i na podstawie których dziennik doszedł do takich wniosków. (PAP)

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close