PolskaSzczepienia

Od 1 marca pracownicy służb medycznych będą musieli mieć udokumentowane pełne szczepienia

W środę lub czwartek będzie podpisane rozporządzenie dot. szczepienia służb medycznych; od 1 marca pracownicy służb medycznych będą musieli mieć udokumentowane pełne szczepienia – poinformował w środę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

“Dziś, lub najpóźniej jutro, minister zdrowia z kontrasygnatą ministra spraw wewnętrznych i administracji wyda rozporządzenie – to jest rozporządzenie, które wprowadzało stan epidemii – nowelizację tego rozporządzenia w zakresie obowiązkowego szczepienia służb medycznych” – oświadczył w środę Andrusiewicz.

Jak dodał, “mówimy tu o obowiązkowym szczepieniu zarówno stricte zawodów medycznych, jak i wszystkich pracowników podmiotów medycznych w kraju wraz z aptekami”. “Czyli każdy pracownik ochrony zdrowia, czy jest medykiem, czy medykiem nie jest, z pierwszym marca będzie musiał udokumentować przejście pełnego szczepienia” – zaznaczył rzecznik MZ.

Wyjaśnił, że “oznacza to, że do 1 marca taka osoba będzie musiała być zaszczepiona, a nie, że 1 marca dopiero rozpocznie szczepienia”. “Więc od 1 marca, zgodnie z rozporządzeniem, które dziś lub jutro pojawi się w obiegu, będzie obowiązek udokumentowania szczepień w podmiotach medycznych” – podkreślił Andrusiewicz. (PAP)

Autor: Edyta Roś

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

3 komentarzy

  1. To jest niekonstytucyjne działanie. Mogą nas co najwyżej cmoknać. RADCA PRAWNY
    KATARZYNA TARNAWA- GWÓŹDŹ INFORMUJE:
    “Kochani, z uwagi na bana do dnia 3 stycznia 2022 r. będę się komunikowała z Wami na najróżniejsze sposoby ale jestem, działam, nigdzie się nie wybieram i będę Was jak zawsze wspierać tyle, że z “tylnego fotela” 🙂 W kwestii konferencji min Niedzielskiego to powiem szczerze, że uwielbiam mężczyzn z poczuciem humoru, jednak styl Pana Ministra jakoś do mnie nie trafia 😉. Ani Pan minister ani jego konferencja prasowa nie posiada żadnej mocy sprawczej i nie stanowi źródła prawa wpływającego w jakikolwiek sposób na nasze prawa oraz obowiązki. “Obiecanki” Pana min Niedzielskiego są absurdalne z poniżej wskazanych przyczyn: 1. szczep są w III fazie badania klinicznego, a więc są eksperymentem. Dla ich przeprowadzenia wymagana jest świadoma i dobrowolna zgoda uczestnika, za naruszenie tej zasady na podstawie art. 58 ust. o zawodzie lekarza i dentysty grożą 3 lata pozbawienia wolności plus co najmniej 5 paragrafów z kodeksu karnego. 2. Aby uznać szczep za obowiązkowe, muszą się one znaleźć na liście Głównego Inspektora Sanitarnego na konkretny rok. Ani w roku 2021 ani 2022 roku, szczep nie znalazły się na liście pośród obowiązkowych pozycji, a nawet nie zostały wskazane jako zalecane przez GIS 🙂. 3. Ani min Niedzielski ani żaden z jego kolegów nie może już z tym nic zrobić co najmniej do stycznia 2023 r., gdyż ustawa o GIS mówi wyraźnie, że GIS ma czas na określenia listy szczepień obowiazkowych i zalecanych do dnia 30 października roku poprzedniego. 4. Z uwagi na punkty 1,2 oraz 3 pamiętajcie proszę, bez względu na folklorystyczne występy speców od pandemii, nie bójcie się, bo oni nic nam nie mogą zrobić, a wszelkie próby wtłaczania takich pomysłów w przepisy będzie absolutnie nieskuteczne. Wszystkiego dobrego 🙂”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close