Kardiologia

Oddział Kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu wznawia dotychczasową działalność

Arytmie leczą tu zimnem, ciepłem i… diamentami

Uczucie kołatania serca, może migotanie przedsionków? Warto niezwłocznie to sprawdzić – radzą lekarze z Oddziału Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu i zapraszają pacjentów na konsultacje. Oddział właśnie wznowił dotychczasową działalność po pandemii COVID-19. Na pacjentów czeka wykwalifikowany personel, kompleksowa opieka kliniczna i najnowocześniejsze technologie. Terminy przyjęć są krótkie, a czas w przypadku zdrowia serca ma duże znaczenie. Warto zadbać o siebie już dziś! – przekonują kardiolodzy.

Wznowienie działalności

Oddział Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu funkcjonuje od blisko ćwierćwiecza – został uruchomiony w 1997 roku. Dotychczasową działalność kardiologiczną placówki zawieszono na skutek nadejścia pandemii COVID-19. W listopadzie 2021 roku Oddział funkcjonował jako oddział covidowy.

– W pierwszym okresie funkcjonowania w trybie covidowym nasz oddział notował pełne obłożenie. W ostatnich tygodniach lutego obserwowaliśmy jednak wyraźną tendencję spadkową jeśli chodzi o potrzeby pacjentów z infekcją koronawirusową. Jednocześnie potrzeby pacjentów ze schorzeniami serca i naczyń w czasie pandemii COVID-19 nie zmniejszyły się. Pomoc tej grupie chorych była i jest niezbędnie potrzebna, dlatego też władze szpitala podjęły decyzję o wznowieniu dotychczasowej, stricte kardiologicznej działalności naszego oddziału – mówi dr Jacek Biernacki, kierownik Oddziału Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.

Kompleksowa opieka specjalistyczna

Personel Oddziału Kardiologii tarnobrzeskiego Szpitala Wojewódzkiego stanowi czworo specjalistów kardiologów, dwójka specjalistów chorób wewnętrznych i lekarz będący w trakcie realizacji specjalizacji. Na oddziale są 23 łóżka, pięć przeznaczonych jest dla pacjentów hospitalizowanych w ramach Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Oddział posiada własną nowoczesną salę zabiegową, funkcjonującą w ramach szpitalnego bloku operacyjnego.

– Standard bloku operacyjnego, w ramach którego funkcjonuje sala zabiegowa naszego oddziału, oznacza wzmożony reżim sanitarny. Dzięki temu chociażby zabiegi ablacji podłoża arytmii, które oferujemy naszym pacjentom od kilku lat, możemy wykonywać na najwyższym poziomie bezpieczeństwa – wyjaśnia dr Piotr Sulik, zastępca kierownika Oddziału Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.

Przez wiele lat Oddział prowadził leczenie zachowawcze. Od ponad ośmiu lat przeprowadzone jest tu także leczenie zabiegowe. Pacjentom wszczepia się układy wspomagające pracę serca: stymulatory serca i kardiowertery-defibrylatory. Pacjentom zapewniana jest także pozabiegowa opieka kontrolna. Od blisko pięciu lat oferta kliniczna ośrodka została poszerzona o zabiegi ablacji podłoża arytmii. We współpracy z zespołem Klinicznego Oddziału Kardiologii Z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie pacjentom z zaburzeniami rytmu serca tarnobrzescy lekarze wykonują tu zabiegi krioablacji balonowej migotania przedsionków (leczenie zimnem) oraz zabiegi ablacji z wykorzystaniem prądu o częstotliwości radiowej (ablacje RF, leczenie ciepłem).

Arytmie leczą zimnem, ciepłem i… diamentami

Zabiegi ablacji to metoda terapii wielu rodzajów zaburzeń rytmu serca. Pozycja tej metody leczenia tradycyjnie była wysoka, ale w ostatnich zaleceniach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) potwierdzono możliwość rozpatrywania jej jako metody terapii pierwszego rzutu w leczeniu migotania przedsionków, arytmii występującej najpowszechniej.

– Procedura ablacji polega na unieszkodliwieniu fragmentu tkanki w sercu odpowiedzialnego za nieprawidłowe przewodzenie impulsów elektrycznych. Warto wiedzieć, że jest to metoda coraz skuteczniejsza. W ciągu ostatnich kilkunastu lat istotnie poprawiły się parametry efektywności i bezpieczeństwa tego zabiegu, do czego przyczynił się intensywny rozwój technologiczny. W tarnobrzeskim ośrodku do zabiegów ablacji wykorzystuje się najnowocześniejszy sprzęt: cewniki balonowe do krioablacji i elektrodę z diamentową końcówką, która przy ablacji z wykorzystaniem prądu o częstotliwości radiowej pozwala podgrzewać tkankę serca w sposób kontrolowany i bezpieczny. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie zapobiegać ewentualnym powikłaniom, a sam zabieg przeprowadzać precyzyjnie i efektywnie – wyjaśnia dr n. med. Janusz Romanek z Klinicznego Oddziału Kardiologii Z Pododdziałem Ostrych Zespołów Wieńcowych Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, którzy przeprowadza zabiegi ablacji w tarnobrzeskim ośrodku.

Zabiegi ablacji wiążą się z potrzebą trzy- lub czterodniowej hospitalizacji, w ramach której odbywa się przygotowanie pacjenta do zabiegu, realizacja procedury ablacji i postępowanie pozabiegowe: kontrola oraz usunięcie szwów. Do dyspozycji pacjentów Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu są sale na trzy lóżka oraz jedna większa sala. Nad stanem pacjentów czuwa wykwalifikowany i doświadczony personel pielęgniarski.

Warto zadbać o serce – już dziś!

– W związku z wznowieniem dotychczasowej działalności naszego Oddziału chcielibyśmy zaapelować do pacjentów z napadowymi formami zaburzeń rytmu serca o zgłaszanie się do nas na badania i konsultacje. Jeśli niepokoją Państwa kołatania serca, nietypowa praca serca lub macie Państwo zdiagnozowane migotanie przedsionków, działająca przy Szpitalu Wojewódzkim w Tarnobrzegu Poradnia oraz Oddział Kardiologii zapewnią Wam zaplecze dla kompleksowej diagnostyki, terapii, późniejszej kontroli i opieki zgodnie z harmonogramem leczenia. Niezbędna pomoc dostępna jest na miejscu – nie ma konieczności poszukiwania porad i terapii w kilku różnych ośrodkach. Na zabiegi nie trzeba też u nas czekać w kilkumiesięcznych kolejkach. W przypadku zdrowia serca czas ma naprawdę istotne znaczenie, dlatego nie warto odwlekać wizyty. Warto pomyśleć o sobie i zadbać o zdrowie już dziś! – przekonuje dr Jacek Biernacki.

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close