KoronawirusKoronawirus - strefa wiedzyNauka i badania

Opracowano metodę wytwarzania nieszkodliwych cząsteczek, które mogą zastąpić SARS-CoV-2 w badaniach

Polscy naukowcy opracowali metodę wytwarzania nieszkodliwych cząsteczek “udających” wirusa SARS-CoV-2, co pozwoliłoby bezpiecznie prowadzić badania nad tym patogenem. O ich osiągnięciu informuje pismo “Frontiers in Microbiology”.

Od początku roku 2020 wirus SARS-CoV-2 pozostaje głównym zagrożeniem epidemicznym i przedmiotem wielostronnych badań prowadzonych na całym świecie. Możliwość zakażenia sprawia, że badania wiążą się z ryzykiem, co wymaga kosztownych i uciążliwych środków bezpieczeństwa.

Aby ułatwić badania nad samym wirusem, powstało wiele systemów zastępczych. Jest wśród nich także stworzony przez polski zespół: Antoninę Naskalską, Agnieszkę Dąbrowską, Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ (MCB), Krzysztofa P. Jasika ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Beatę Gromadzką z Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej, IBBM.

“Odtworzyliśmy wirusa na bazie białek produkowanych w komórkach owadzich. Bez genomu – bezpieczny, niezakaźny, ale pozwala badać biologię wirusa i może być potencjalnie wykorzystany przy opracowaniu szczepionek” – poinformował w mediach społecznościowych prof. Pyrć, który jest także wiceprzewodniczącym interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Jak podkreślają autorzy badania, w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych cząstek pseudowirusa, w których eksponowane jest tylko jedno białko koronawirusowe – wytwarzane przez nich z dużą wydajnością cząstki wirusopodobne SARS-CoV-2 (VLP) są strukturalnie podobne do natywnego wirusa. Dają też większe możliwości w badaniach nad biologią infekcji.

Jednocześnie pozbawione genomu wirusa VLP nie są zdolne do replikacji (powielania), a zatem są bezpieczne dla naukowców, którzy z nimi pracują.

Co istotne, publikacja polskich badaczy jest pierwszym raportem pokazujący, że VLP SARS-CoV-2 mogą być wydajnie wytwarzane w komórkach owadów i oczyszczane metodą skalowalnej chromatografii powinowactwa (scalable affinity chromatography).(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close