Koronawirus - strefa wiedzy

Pfizer: nasza szczepionka jest skuteczna przeciwko mutacjom koronawirusa

Szczepionka przeciwko Covid-19, opracowana przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech jest też skuteczna wobec niedawno odkrytych w Wielkiej Brytanii i RPA mutacji koronawirusa – zapewniło kierownictwo koncernu w oparciu o wstępne studium badawcze.

Wstępne badania przeprowadzone przez ekspertów Pfizera i naukowców z Teksańskiego Uniwersytetu Branży Medycznej (University of Texas Medical Branch) wskazują, że szczepionka tej firmy “jest skuteczna w neutralizowaniu koronawirusa, również w tych przypadkach, gdy doszło do mutacji białka fuzyjnego, znanej jako wariant N501Y koronawirusa” – poinformował w piątek w rozmowie z agencją Reutera dr Phil Dormitzer, wirusolog zatrudniony przez koncern Pfizer.

Dotyczy to również wariantu E484K, który został zidentyfikowany w RPA.

Dormitzer zaznaczył, że badania te mają charakter wstępny i nie zostały jeszcze poddane krytycznemu osądowi środowiska medycznego w literaturze naukowej, ale są optymistyczne. Oparto je na analizie krwi osób już zaszczepionych szczepionką Pfizer/BioNTech.

“Niestety badania te nie uwzględniają wszystkich mutacji koronawirusa” – podkreślił Dormitzer. Dodał, że w dotychczasowych pracach badawczych laboratorium naukowego Pfizera uwzględniono łącznie 16 wariantów koronawirusa, który odznacza się większą zdolnością zakażania niż koronawirus wyjściowy.

“Jak dotąd przetestowaliśmy 16 różnych mutacji i żadna z nich nie zdołała oprzeć się naszej szczepionce, co jest oczywiście dobrą informacją. Niestety, nie oznacza to jeszcze, że w przypadku 17. mutacji szczepionka będzie równie skuteczna” – podkreślił.

Zapewnił, że w ciągu najbliższych tygodni zostaną przebadane pod kątem skuteczności szczepionki wszystkie inne mutacje koronawirusa, jakie pojawiły się zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i RPA. Profesor Simon Clarke, zatrudniony jako docent na Uniwersytecie Reading powiedział w rozmowie z agencją Reutera, że “brytyjskie i południowoafrykańskie warianty koronawirusa mają wiele wspólnego, również w tym sensie, że tworzą liczne mutacje poprzez znaczące przekształcanie białka fuzyjnego, co zwiększa możliwość zakażania większej liczby osób”. (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close