Szczepienia

Podlaskie: do końca listopada będą działać punkty szczepień przy galeriach handlowych Alfa i Veneda

Do końca listopada będzie wydłużona działalność punktów szczepień w galeriach handlowych Alfa w Białymstoku i Veneda w Łomży oraz punktu na giełdzie rolno-towarowej przy ul. Andersa w Białymstoku – poinformowała w czwartek PAP Kamila Ausztol z biura prasowego wojewody podlaskiego.

Do 5 listopada działać też będzie kontenerowy punkt szczepień przy starostwie powiatowym w Siemiatyczach – dodała Ausztol. 30 października mają być też czynne punkty na targowiskach w Nowogrodzie i Supraślu. We wszystkich tych punktach uprawnione osoby mogą przyjść na szczepienie przeciwko COVID-19 bez wcześniejszej rejestracji.

Cały czas działają też w regionie regularne, stacjonarne punkty szczepień, których – jak wcześniej informowano – jest kilkaset.

Woj. podlaskie jest regionem, gdzie w ostatnich tygodniach cały czas notuje się najwięcej zakażeń koronawirusem, a jednocześnie zaszczepiło się najmniej osób.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował w czwartek PAP, że w regionie w pełni zaszczepionych jest 42,2 proc. mieszkańców. Z rządowego raportu o szczepieniach wynika, że ogółem w pełni zaszczepionych jest pond 508 tys. mieszkańców województwa.

Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, największego w regionie, powiedziała PAP, że w tym tygodniu w punktach szczepień w tym szpitalu pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 286 osób (chciały one głównie skorzystać ze szczepionki jednodawkowej), a drugą i trzecią dawkę 314 osób. Dodała, że nie można nawet mówić o zauważalnym wzroście zainteresowania szczepieniami. Przypomniała, że ok. 90-95 proc. zakażonych hospitalizowanych pacjentów w USK to osoby niezaszczepione, a pacjentów przybywa.

Do szczepień zachęca też podlaski NFZ. W czwartek zamieścił na Twitterze filmik przygotowany wspólnie z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym.

“Jest taka grupa osób, której wydaje się, że przebyły zakażenie i czują się bezpiecznie i nie podejmują szczepień (…) Chciałabym bardzo uczulić, że jeżeli ktoś nie potwierdził, że może to nie był covid, to może mieć złudne poczucie bezpieczeństwa, dlatego zachęcam do szczepień, bo nawet ozdrowieńcy powinni się zaszczepić po pewnym okresie czasu, ponieważ odporność wytraca się” – mówi w filmiku prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wojewódzka konsultant ds. epidemiologii.

“Zachęcam państwa do szczepień, dlatego że my z pacjentami, którzy ciężko chorują, może już nie prowadzimy takich rozmów, bo nie ma na to możliwości, natomiast prowadzimy potem rozmowy z rodzinami, które pozostały (gdy pacjent umrze – PAP)” – apeluje prof. Zajkowska.

W związku z trudną sytuacją epidemiczną przed tygodniem wojewoda podlaski, wojewódzcy konsultanci w dziedzinie epidemiologii i chorób zakaźnych, wojewódzki sanepid i dyrekcje szpitali wystosowali wspólny apel do mieszkańców o przestrzeganie reżimu sanitarnego i korzystanie ze szczepień.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił wtedy na konferencji, że cały czas prowadzone są różne akcje zachęcające do szczepień. Wskazał, że są np. konkursy dla samorządów. Przypomniał, że odbyło się ok. pięciuset różnych wydarzeń zachęcających do szczepień przy okazji różnych lokalnych imprez w regionie.

Wojewoda ocenił, że dostępność do szczepień jest powszechna. “Apelujemy, żeby z tego korzystać” – podkreślał wtedy wojewoda Bohdan Paszkowski. Dodał, że największą zachętą do szczepień powinna być świadomość, że epidemia się rozszerza, jest wiele zakażeń, wiele osób ciężko choruje, ludzie umierają i jeśli jest możliwość, aby “nie być przekaźnikiem zakażenia” na innych, warto się szczepić.

Prof. Zajkowska mówiła też wtedy, że “jednoczesne szczepienie dużej liczby osób jest warunkiem szybkiego zakończenia epidemii”. (PAP)

Autor: Izabela Próchnicka

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close