Dieta

Polska ma superowoce!

1 lipca obchodzimy Dzień Owoców i Dzień Polskiej Borówki. Z tej okazji plantatorzy zorganizowali degustacje owoców i ich przetworów. Królują pierwsze tegoroczne borówki, porzeczki, konfitury i soki z jagody kamczackiej, aronii i mini-kiwi. Lody truskawkowe i malinowe. Symbolem święta stała się, rekomendowana w codziennej diecie, filiżanka polskich superowoców.

„To skarb narodowy. Klimat pozwala nam uprawiać owoce, które ze względu na barwę, są najzdrowsze na świecie. Im bardziej czerwone tym lepiej chronią nas przed niekorzystnym wpływem środowiska. Powinniśmy spożywać je codziennie” – mówi prof. Dorota Konopacka, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Dzień Polskiej Borówki
1 lipca to także święto coraz bardziej polskiej borówki. Sposób rozpoczęcia sezonu to już tradycja. Co roku plantatorzy wybierają najmłodszego w swoim gronie. W tym roku pierwszej degustacji dokonał 15-miesięczny Krzyś, syn plantatorów z Janolina w gminie Rawa Mazowiecka.
„Jesteśmy czołowym producentem owoców jagodowych. W tym roku borówka i 6 innych gatunków pokazały się razem. To jest budujące. To owoce znakomite pod kątem zdrowia i długowieczności. Trzeba je promować w formie świeżej i przetworzonej” – mówi prof. Stanisław Pluta.
„Mówimy o całej jagodowej sztafecie, od majowych truskawek, po jesienne odmiany malin. Pół roku możemy budować nawyk codziennej konsumpcji” – mówi Witold Boguta, prezes KZGPOiW.
Korzystajmy z wyjątkowych walorów naszych owoców. Na początku lipca Polska rozpoczyna zbiory czarnej porzeczki oraz borówki. W sierpniu aronii, dobrze zapowiadają się też tegoroczne polskie zbiory mini-kiwi. Mamy w kraju to co inni nazywają superowocami. Czas zacząć tak postrzegać owoce, które sami produkujemy. Zapraszamy na filiżankę polskich superowoców.
Kampania „Czas na polskie superowoce!” jest realizowana przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Wspólną promocję honorowym patronatem objęli minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, główny inspektor sanitarny, marszałek Województwa Mazowieckiego, marszałek Województwa Lubelskiego, rektor SGGW, dyrektor IO w Skierniewicach oraz dyrektor generalny KOWR.
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close