PolskaSzczepienia

Polska przekazała Ukrainie 300 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19

Polska przekazała Ukrainie 300 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19 – poinformowało w środę polskie MSZ. Resort zaznaczył, że na Ukrainie obecnie w pełni zaszczepionych jest tylko 25 proc. mieszkańców.

W komunikacie MSZ przekazano, że 29 listopada na Ukrainę wyruszył transport z 300 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19. “Jest to kolejne wsparcie, którego udzielamy naszemu wschodniemu sąsiadowi” – podkreśliło MSZ.

Resort zwrócił uwagę, że na Ukrainie obecnie w pełni zaszczepionych jest tylko 25 proc. mieszkańców, a kraj od połowy września zmaga się z gwałtownym wzrostem zachorowań – 10 listopada odnotowano rekordową liczbę 848 osób zmarłych na COVID-19.

“Udzielona przez Polskę pomoc nie jest pierwszym gestem solidarności w pandemii. Od jej początku w 2020 roku Polska udzieliła Ukrainie pomocy w zakresie walki z koronawirusem w postaci dostarczania specjalistycznego sprzętu, środków ochrony osobistej oraz rozwoju usług on-line” – czytamy w komunikacie MSZ.

Przypomniano, że w sierpniu tego roku została również przekazana w formie darowizny pierwsza partia szczepionek.

MSZ podkreśliło, że Ukraina jest nie tylko ważnym zagranicznym partnerem Polski, ale pozostaje również największym beneficjentem polskiej współpracy rozwojowej.

“Istotnym elementem współpracy z Ukrainą jest rozwój krajowych i regionalnych systemów zarządzania kryzysowego, w ramach którego wspierane jest tworzenie jednostek OSP oraz sieci centrów szkolenia strażaków” – wylicza polski resort dyplomacji.

Podkreślono też, że kontynuowane jest wsparcie dla ukraińskiej administracji publicznej, w tym na rzecz wdrożenia kluczowych reform – reformy samorządowej, reformy szkolnictwa zawodowego.

Pomoc – podkreśla MSZ – udzielana jest także osobom poszkodowanym w wyniku konfliktu na wschodzie Ukrainy, szczególnie w zakresie świadczenia opieki społecznej i medycznej. Prowadzone są również działania ułatwiające rozwój ukraińskim mikro i małym przedsiębiorstwom, w szczególności dla firm będących na początkowym etapie działalności. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close