Koronawirus na ŚwiecieSystem ochrony zdrowiaZdrowie

Portugalia: w czasie pandemii z kraju wyjechało blisko 1,3 tys. pracowników pielęgniarstwa

W okresie pandemii Covid-19 z Portugalii wyjechało blisko 1,3 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy. Większość z nich udała się do sąsiedniej Hiszpanii, wykorzystując zapotrzebowanie na personel medyczny w tym kraju.

Jak poinformowała we wtorek Izba Pielęgniarstwa (OE) Portugalii, liczba pracowników tej profesji, którzy wyemigrowali za pracą w okresie Covid-19, stanowiła około połowy absolwentów uczelni pielęgniarstwa, którzy w 2020 r. pojawili się na portugalskim rynku pracy.

“Pielęgniarki i pielęgniarze, którzy w tym roku wyjechali za granicę, zasilili szeregi pracujących tam już ponad 20 tys. Portugalczyków wykonujących ten zawód” – napisała we wtorkowym komunikacie OE.

W ocenie dyrekcji Izby Pielęgniarskiej zjawisko masowego emigrowania osób tej profesji “jest zaskakujące, gdyż w Portugalii w dobie pandemii nie brakuje miejsc pracy”. Kierownictwo OE wskazało jednak, że pielęgniarki i pielęgniarze uświadomili sobie w dobie Covid-19, że za ich pracę mogą być lepiej opłacani w innych krajach Europy.

“W Portugalii warunki pracy w zawodzie są mało atrakcyjne (…). Umowy z nowymi pracownikami pielęgniarstwa są zawierane w okresie pandemii zaledwie na okres czterech miesięcy. W innych krajach jest inaczej” – wyjaśniły władze OE.

Jedna z największych w historii portugalskiego pielęgniarstwa emigracji wybrała w 2020 r. jako nowy kierunek zatrudnienia głównie Hiszpanię, a także Wielką Brytanię i Szwajcarię.

“W 2020 r. znacząco wzrosła też liczba propozycji pracy dla portugalskich pielęgniarek i pielęgniarzy z Belgii oraz Niemiec. Napływające z tych państw oferty pracy są coraz bardziej lukratywne” – napisało kierownictwo izby.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close