Koronawirus w Polsce

Poznań: szpital tymczasowy ma być gotowy na spodziewany wzrost zakażeń koronawirusem

Szpital tymczasowy na MTP w Poznaniu powinien być w pełni gotowy na przyjęcie pacjentów w momencie osiągnięcia w regionie założonego wcześniej dziennego pułapu zakażeń koronawirusem – powiedział PAP Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

W środę służby wojewody poinformowały o wniosku wojewody Michała Zielińskiego do ministra zdrowia ws. uruchomienia z początkiem listopada szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jak podano, wojewoda oparł się na rekomendacji zespołu doradczego ds. zabezpieczenia przed pandemią i uzgodnił decyzję z rektorem poznańskiego uniwersytetu medycznego.

Tomasz Stube powiedział PAP, że na decyzji wojewody zaważył m.in. zauważalny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 oraz fakt, że poziom hospitalizacji pacjentów w poznańskich szpitalach przekroczył próg 50 proc. zajętych łózek. W środę w Wielkopolsce odnotowano 131 zakażeń koronawirusem, tydzień wcześniej było ich około 70.

“Zespół doradczy i rektor uczelni medycznej prof. Andrzej Tykarski wskazali określony pułap zakażeń dziennie w regionie, jako ten punkt, w którym należałoby wznowić działalność szpitala tymczasowego. Najbliższe dwa tygodnie pozwolą w optymalny sposób przeprowadzić rozruch szpitala, by z początkiem listopada był on gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów” – wyjaśnił.

Stube powiedział, że w pierwszym etapie działania szpitala tymczasowego w gotowości będzie 56 łóżek. W razie potrzeby uruchamiane będą kolejne moduły liczące po 28 łóżek.

Obecnie szpitale w województwie dysponują 402 łóżkami dla zakażonych SARS-CoV-2. 151 łóżek jest zajętych, co stanowi wzrost o 26 zajętych łóżek w stosunku do wtorku. Liczba łóżek respiratorowych wynosi obecnie 44 – pięć łóżek pozostaje zajętych.

Szpital tymczasowy na MTP został uruchomiony na początku 2020 r. Wraz z ustabilizowaniem się sytuacji epidemiologicznej na terenie województwa wielkopolskiego od 10 lipca przeszedł w stan pasywny, pozostając w stanie gotowości do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Maksymalne dobowe obłożenie w szpitalu, które wynosiło 324 pacjentów, odnotowano 9 kwietnia.

Szpital przygotowano na przyjęcie 597 pacjentów, z czego 48 stanowisk wyposażonych jest w respiratory dla osób z najostrzejszym przebiegiem COVID-19. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close