Polska

Kraska: Trwa dyskusja o obowiązku noszenia maseczek chirurgicznych

W tej chwili nie ma decyzji o wprowadzeniu nakazu noszenia maseczek chirurgicznych, dyskutujemy o tym – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Informację o tym, że ma być wydane rozporządzenie w tej sprawie, podał w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Trwa dyskusja o jakości materiałów wykorzystywanych do zasłaniania nosa i ust w czasie pandemii, na pewno w tym tygodniu żadnej decyzji w tej sprawie nie będzie – powiedział PAP w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
W piątek nie będzie żadnego rozporządzenia dotyczącego maseczek – podkreślił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył, resort zastanawia się, czy nie dookreślić standardu noszenia maseczek i zrezygnować z pewnych zamienników, jak np. szalik.

Prof. Horban, zapytany w TVN 24 czy minister zdrowia wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych, odpowiedział: “Mam nadzieję, że tak będzie. Tak.”. Dodał, że minister informację w sprawie maseczek chirurgicznych poda w piątek.

Wiceminister Kraska w Radiu Plus zdementował informacje, że zapadły decyzje w tej sprawie.

“Rzeczywiście jest wiele w tej chwili doniesień, ale także wiele krajów w Europie wprowadza tę maseczkę przynajmniej chirurgiczną, czyli bardziej zabezpieczającą nas od maseczek materiałowych, szalika, czy innej części garderoby. (…) Pracujemy nad tym, dyskutujemy. Z tego co wiem, będą takie dyskusje prowadzone także dzisiaj” – powiedział. “W tej chwili takiej decyzji nie ma” – zaznaczył.

Dopytywany, w jakich miejscach taki ewentualny nakaz miałby obowiązywać, wiceminister wymienił m.in. środki komunikacji publicznej.

“Ale to jest wszystko rozważane. Jeżeli Rada Medyczna wyda takie rekomendacje, my na pewno będziemy to rozważać i wydawać ewentualne rozporządzenie” – dodał.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close