Choroby zakaźnePolskaZdrowie

Prof. Krzysztof Simon uhonorowany za wkład w walkę z pandemią koronawirusa

Specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon odebrał we wtorek we Wrocławiu Medal 75-lecia misji Jana Karskiego. Ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego został uhonorowany za wkład w walkę z pandemią koronawirusa.

Prof. Simon, który jest też dolnośląskim wojewódzkim konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, został uhonorowany Medalem 75-lecia misji Jana Karskiego w styczniu. Odznaczenie zostało mu jednak wręczone dopiero we wtorek na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

“Jego głos nie pozwala na obojętność i jest zrozumiały dla wszystkich. Jest to głos mocny, często wstrząsający, ale wnoszący w sytuację walki ze śmiertelnym wrogiem nie tylko wiedzę medyczną, ale również ład moralny” – brzmi uzasadnienie decyzję o przyznaniu medalu prof. Simonowi.

Towarzystwo Jana Karskiego w informacji przekazanej wcześniej PAP zwróciło też uwagę, że “w bezprecedensowym czasie pandemicznym, kiedy wymieralność społeczeństwa polskiego osiągnęła poziom nieznany od czasu okupacji oraz szkodliwego chaosu w zwalczaniu plagi koronawirusowej postawy i świadectwa rozumu, wiedzy i poświęcenia są bezcenne”. Podkreślono przy tym, że dostarcza ich w sposób budzący wielki szacunek nagrodzony.

Zaznaczono też, że misja prof. Simona w wojnie z koronawirusem przypomina Towarzystwu Jana Karskiego misję Karskiego podczas II wojny światowej. “Zaś znamienna wypowiedź profesora: +Przecież mamy do czynienia z epidemicznym Holocaustem, idziemy na zwarcie ze śmiercią. Niestety, na razie takich dobitnych działań nie widzę+ – brzmi podobnie do dramatycznych apeli patrona tego Medalu sprzed siedemdziesięciu pięciu z górą lat” – wskazano w uzasadnieniu przyznania odznaczenia.

Według Towarzystwa Jana Karskiego pozycja, jaką odgrywa prof. Krzysztof Simon w walce z pandemią i autorytet wśród rodaków są porównywalne z rolą profesora Anthony’ego Fauciego w Stanach Zjednoczonych. “Dzięki takim ludziom społeczeństwa w dźwiganiu tragedii zarazy mogą nie czuć się opuszczone” – podkreślono w uzasadnieniu.

Prof. Simon dziękując we wtorek za wyróżnienie podkreślił, że wykonuje swoją pracę jako “zwykły lekarz-dydaktyk, profesor medycyny i pasjonat”. “Bo to, czym się zajmuję, jest dla mnie pasją. Moja walka z epidemią jest walką z ciemnogrodem i złem, który nas otacza. Narzuciliśmy pewne standardy leczenia w naszym kraju, co zaowocowało poprawą stanu zdrowotnego pacjentów” – powiedział lekarz.

Dodał, że dzięki gronu licznych współpracowników, osób wspierających oraz “bardzo dobrej współpracy z politykami różnych opcji” udało się “przetrzymać pierwszy etap uderzenia, kiedy nie było niczego poza strojami ochronnymi”. “Z epidemią damy sobie radę. Zachęcam państwa do przestrzegania zaleceń rządowych, zachęcam do wytrwałości, do szczepień i do zachowania zdrowego rozsądku” – powiedział prof. Simon.

Medal 75-lecia misji Jana Karskiego został zaprojektowany przez artystę Janusza Kapustę z Nowego Jorku, a wybity przez medaliera Wiesław Kuleja. Emisja odznaczenia liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy. Pierwszym wyróżnionym był papież Franciszek, któremu medal wręczył w Watykanie kardynał Stanisław Dziwisz. Lista uhonorowanych obejmuje prezydentów Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela – Andrzeja Dudę, Donalda Trumpa i Reuvena Riwlina. Otrzymali go hierarchowie polskiego Kościoła – kardynał Stanisław Dziwisz i kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup Tadeusz Pieronek. Medal otrzymała także bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, z którą związana była część konspiracyjnej działalności okupacyjnej Jana Karskiego.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski | Nauka w Polsce PAP

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close