Zdrowie

Prof. Lucyna Ostrowska w składzie zespołu ds. przeciwdziałania otyłości

W ramach Rady do spraw Zdrowia Publicznego utworzono specjalny zespół roboczy ds. przeciwdziałania otyłości, którego celem jest opracowywanie strategii i rozwiązań mających na celu zmniejszenie skali problemu otyłości w Polsce. W skład tego zespołu, 15 listopada 2024 roku, powołana została prof. Lucyna Ostrowska – prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości w kadencji 2023-2025 oraz kierownik Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Rola Rady do spraw Zdrowia Publicznego

Rada do spraw Zdrowia Publicznego to forum współpracy międzysektorowej, które wspiera politykę zdrowotną w Polsce. Pełni ona funkcję doradczą i opiniodawczą dla ministra zdrowia, a jej zadania obejmują ocenę i konsultację propozycji działań w zakresie zdrowia publicznego. Utworzenie zespołu roboczego ds. przeciwdziałania otyłości jest odpowiedzią na potrzebę zaadresowania problemu otyłości jako jednego z największych wyzwań zdrowotnych w Polsce.

Cele zespołu ds. przeciwdziałania otyłości

Zespół, w którego skład weszła prof. Ostrowska, będzie analizował obecny system ochrony zdrowia pod kątem skuteczności działań w zakresie walki z otyłością. Kluczowym zadaniem będzie opracowanie propozycji rozwiązań, które pomogą zmniejszyć liczbę osób zmagających się z tym schorzeniem. Planowane są również działania edukacyjne i promujące zdrowy tryb życia, które mają wpłynąć na zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej powikłań związanych z otyłością.

Prof. Lucyna Ostrowska – ekspertka w walce z otyłością

Prof. Ostrowska od lat 90. zajmuje się naukowo i klinicznie problematyką choroby otyłościowej. Jest autorką licznych badań nad mechanizmami powstawania otyłości oraz nad skutecznością leków przeciwotyłościowych. Kierowała Ośrodkiem Leczenia Otyłości i Chorób Dietozależnych w Białymstoku, prowadziła grupę wsparcia dla pacjentów z otyłością – Klub Kwadransowych Grubasów, w której pełniła funkcję doradcy medycznego.

Profesor działa aktywnie w krajowych i międzynarodowych towarzystwach naukowych, m.in. w European Association for Study of Obesity (EASO), Polskim Towarzystwie Patogenezy i Terapii Otyłości oraz Polskim Towarzystwie Badań nad Otyłością, gdzie przez dziesięć lat pełniła funkcję wiceprezesa. Od grudnia 2023 roku piastuje stanowisko prezesa Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Epidemia otyłości w Polsce

Otyłość, jak podkreśla prof. Ostrowska, jest chorobą pandemiczną, która dotyka 20-30% dorosłych Polaków, a nadwaga – będąca stanem przedotyłościowym – dotyczy kolejnych 30-40% populacji. Problem jest szczególnie widoczny wśród dzieci i młodzieży, co stawia Polskę w czołówce państw europejskich z największym odsetkiem otyłych najmłodszych. „Otyłość to choroba i nie powinno się jej traktować jak defekt kosmetyczny czy wadę charakteru” – zaznacza prof. Ostrowska, dodając, że otyłość może prowadzić do ponad 200 różnych powikłań zdrowotnych.

Spotkanie inauguracyjne zespołu

Pierwsze spotkanie zespołu ds. przeciwdziałania otyłości odbędzie się 27 listopada 2024 roku. Podczas wydarzenia zostaną ustalone priorytety działań na najbliższy okres. Zespół skoncentruje się na poszukiwaniu rozwiązań, które przyniosą realne efekty w walce z otyłością, zarówno na poziomie profilaktyki, jak i leczenia.

Źródło i fot.: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button