PolskaSzczepienia

Prof. Peregud-Pogorzelski: PTP wystąpi o szczepienie młodszych dzieci, gdy tylko będzie decyzja EMA

Polskie Towarzystwo Pediatryczne wystąpi z pismem do ministerstwa o rozpoczęcie szczepień przeciw COVID-19, kiedy tylko będzie w tej sprawie decyzja EMA – powiedział we wtorek w Szczecinie prezes PTP prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski.

“Badania dotyczące szczepień dzieci od piątego roku życia są na ukończeniu i czekamy tylko na decyzję EMA (Europejskiej Agencji Leków – PAP)” – powiedział we wtorek dziennikarzom prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski.

Dodał, że decyzja taka będzie wydana najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Wtedy – podobnie jak było w przypadku dzieci w wieku od 12 lat – młodsze dzieci będą mogły być szczepione.

“Jak pamiętamy, Polska była jednym z pierwszych krajów, gdzie taka decyzja zapadła. My oczywiście, jako Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wystąpimy z takim pismem do ministerstwa o rozpoczęcie szczepień, jak tylko będzie decyzja EMA” – powiedział prof. Peregud-Pogorzelski.

Wskazał, że badania prowadzone są także pod kątem szczepień dzieci powyżej 6. miesiąca życia – mają zakończyć się do wakacji przyszłego roku.

“Tu też musimy poczekać na decyzję EMA. Jeśli zapadnie, myślę, że również będą te szczepienia dostępne dla naszych dzieci” – powiedział prezes PTP.

Podkreślił, że to badania kliniczne wykazują, jaki typ szczepionki jest skuteczny w danym przedziale wiekowym.

“Zawsze jest tak, że u najmniejszych dzieci jest dawka junior, myślę więc, że również będzie mniejsza dawka, ale zobaczymy, jakie będą ustalenia” – zaznaczył.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział w poniedziałek w TVN24, że decyzja w sprawie możliwości szczepień dla dzieci w wieku 5-12 lat może być wydana przez EMA pod koniec października lub w pierwszym tygodniu listopada, a wówczas będzie można podjąć decyzję co do szczepień w Polsce.

Obecnie szczepionkę przeciw COVID-19 mogą przyjąć nastolatkowie po ukończeniu 12 lat. W Polsce te szczepienia mogą być przeprowadzane jedną z dwóch szczepionek mRNA – firm Pfizer/BioNTech lub Moderna.(PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close