DzieciKoronawirus - strefa wiedzy

Przenoszenie zakażenia COVID-19 z matki na dziecko możliwe, ale rzadkie

SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, może być przenoszony z matki na dziecko przed, w trakcie i po porodzie, jednak do zdarzeń takich dochodzi bardzo rzadko – informuje najnowszy numer czasopisma „BMJ”.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Birmingham ustalił, że mniej niż 2 proc. dzieci (dokładnie 1,8 proc.) urodzonych przez kobiety zakażone SARS-CoV-2 ma pozytywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa, przy czym bardziej prawdopodobne jest to, że zarazi się noworodek matki z ciążkim przebiegiem COVID-19, niż tej z łagodną odmianą choroby.

Jednocześnie ci sami badacze odkryli, że poród siłami natury oraz karmienie piersią nie zwiększają prawdopodobieństwa pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 u dzieci zakażonych matek.

Wyniki takie otrzymano po przeanalizowaniu danych dotyczących ponad 14 tys. noworodków z całego świata.

„Nasze badanie jest pierwszym, w którym wykorzystano rygorystyczne metody Światowej Organizacji Zdrowia, aby pokazać, że wirus może przenosić się z matki na dziecko jeszcze w łonie, ale też podczas porodu i po porodzie – mówi kierująca grupą badawczą prof. Shakila Thangaratinam. – Jednak rodzice i pracownicy ochrony zdrowia mogą być dość spokojni, ponieważ tylko bardzo mały odsetek dzieci urodzonych przez osoby zainfekowane SARS-CoV-2 jest pozytywny. Oznacza to, że ryzyko tego typu infekcji jest rzadkie”.

„Dodatkowo należy uświadamiać młodym matkom, że ryzyko przeniesienia wirusa na ich nowonarodzone dzieci jest równie niskie, kiedy karmią piersią i rodzą siłami natury. Do obu tych działań należy więc nadal zachęcać kobiety” – dodaje.

Autorka publikacji zaznacza jednak, że mimo iż ryzyko jest niskie, to nadal istnieje, dlatego lekarze i decydenci muszą być świadomi, że do zakażenia może dojść w dowolnym momencie ciąży i porodu, więc szpitale muszą być przygotowane na ewentualną pomoc w tego typu przypadkach.

Przypomina również, że ponieważ dzieci matek z ciężką postacią SARS-CoV-2 mają większe szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku PCR, powinny być szczególnie starannie monitorowane przez cały czas pobytu w szpitalu. Jednocześnie ciężarne powinny być nadal zachęcane do szczepień w ciąży.

Katarzyna Czechowicz

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close