Psychologia

Psychiatra: doświadczenie pandemii porównywalne do pobytu na froncie

Dla niektórych doświadczenie pandemii może być porównywalne do doświadczenia pobytu na froncie. A to już prawie dwa lata – powiedział PAP psychiatra dr Andrzej Marycz ze szpitala Babińskiego w Krakowie.

“Epidemia dotknęła każdego człowieka, społeczeństwa. Każdy doświadczył zamknięcia, ograniczenia wychodzenia do teatru, kina, ograniczenia praktyk religijnych. Teraźniejszość stała się bardzo trudna, a przyszłość bardzo niepewna. Ludzie od dwóch lat żyją w poczuciu dyskomfortu. Doświadczają obaw o przyszłość – własną i swoich bliskich. Coraz więcej osób ma doświadczenie choroby covid” – powiedział dr Andrzej Marycz, kierownik oddziału psychiatrycznego rehabilitacyjnego w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

Jak zwrócił uwagę, pandemia i towarzysząca jej skala ograniczeń “to nowe zjawisko po ostatnich latach w miarę spokojnego funkcjonowania naszego kraju”. “To zjawisko nowe i traumatyczne. Dla niektórych doświadczenie pandemii może być porównywalne do doświadczenia pobytu na froncie. A to już prawie dwa lata” – przypomniał psychiatra.

Z jego obserwacji wynika, że pomocy psychologa lub psychiatry potrzebuje coraz więcej osób, które nigdy wcześniej nie miały zaburzeń tej natury. Chodzi zarówno o osoby, które przeszły covid, jak i o te, które covidu nie przeszły.

Najczęstsze dolegliwości występujące u takich pacjentów, to zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji uwagi, poczucie lęku, drażliwość, bezsenność, apatia.

“U wielu osób te objawy są bardzo nasilone, utrudniając codzienne funkcjonowanie” – zaznaczył ekspert.

Pytany, czy jest zależność pomiędzy chorobami psychicznymi a covid odpowiedział, że nie da się jednoznacznie określić, ponieważ zależy to od wielu czynników – np. od etapu leczenia podstawowej choroby, od sytuacji rodzinnej, społecznej. “U osób, które tracą pracę, zaburzone zostaje poczucie pewności siebie. Samotne osoby jeszcze inaczej odczuwają skutki pandemii czy przechorowania covid” – wyjaśnił psychiatra.

Jego zdaniem największym wyzwaniem dla psychiatrii jest dzisiaj podjęcie szeroko zakrojonych i dostępnych działań, mających na celu “otwarcie drzwi przed takimi osobami i pomoc im, by nie były same, by odważyły zgłosić się do specjalistów”.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close