Koronawirus

Ruszył internetowy kanał z naukowymi wykładami dla młodzieży

Czas przerwy od szkoły, w związku z pandemią koronawirusa, dzieci i młodzież powinny spędzić w domu. Jest to więc okazja, by poszerzyć swoją wiedzę np. z zakresu paleontologii czy astrofizyki. Umożliwia to internetowy kanał pod nazwą “Projekt Alpha”.

Tam – na czas zamknięcia szkół, codziennie w dni robocze przez kilka godzin – transmitowane będą wykłady, interaktywne eksperymenty i rozmowy, prowadzone przez naukowców, popularyzatorów i naukowych youtuberów.

“Szkoła naszego projektu nie opiera się na podstawie programowej, ale wynika z naszych wieloletnich doświadczeń w rozbudzaniu ciekawości zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przedmioty są tu umowne, często niespotykane w szkole – jak na przykład paleontologia, geologia czy astrofizyka” – wyjaśnił inicjator przedsięwzięcia, dziennikarz i popularyzator nauki Radek Brzózka.

I tak pierwszego dnia – w poniedziałek – odbyła się lekcja paleontologii z dr. hab. Tomaszem Sulejem, lekcja chemii z dr Magdaleną Osial oraz lekcja plastyki i warsztaty z rysowania komiksu z Januszem Komorowskim.

Z kolei wtorkowy program (jak podano na stronie projektu) zapowiada się następująco: wykład popularno-naukowy dla licealistów na temat: bakteriofagi vs. bakterie – wojna w mikroświecie (Jan Paczesny); Q&A – fejki o koronawirusie: przepowiednie, łańcuszki, mity (Mikołaj Federowicz); multimessenger astronomy, astronomia fal grawitacyjnych i zastosowanie sztucznej inteligencji w badaniach astronomicznych (Adam Zadrożny) i na zakończenie zajęcia z dykcji z Beatą Kawczyńską.

Start o godz. 10 na platformie YouTube.

Dotąd udział w projekcie potwierdziło ponad 20 osób. “Zgłaszają się do nas polscy naukowcy także z innych krajów np. doktorantka z Sorbony. Lista jest wciąż otwarta, czekamy na kolejne zgłoszenia od chętnych” – dodał Brzózka. Z twórcami kanału można kontaktować się za pośrednictwem fanpage`a https://www.facebook.com/projektalphatv/) lub mailowo: [email protected].

Działania planowane są na najbliższe 2 tygodnie. Jeżeli jednak zamknięcie szkół zostanie przedłużone, pomysłodawca przewiduje wydłużenie działalności studia “Projektu Alpha”. Współorganizatorami przedsięwzięcia są naukowcy ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Transmisje skierowane są głównie do młodzieży z późniejszych klas szkół podstawowych i szkół średnich.

PAP – Nauka w Polsce

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button