Koronawirus w Polsce

Rzecznik MZ: lekarze mogą sprawdzić, kto się nie zaszczepił i zachęcać, by to zrobił

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą sprawdzić, kto z ich pacjentów nie zaszczepił się przeciw COViD-19 i zachęcać, by to zrobił – powiedział w poniedziałek rzecznik ministerstwo zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Szczepienie jest wartością, którą warto promować – dodał.

Rzecznik były pytany m.in. o to, czy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają wyszukiwać wśród swoich pacjentów tych, którzy się nie zaszczepili przeciw COVID-19 i ich do tego zachęcać, dzwoniąc do nich.

“Podstawowa opieka zdrowotna jest podstawową formą kontaktu pacjenta z lekarzem. Pod koniec ubiegłego tygodnia lekarze POZ uzyskali informacje o wyszczepieniu pacjentów ze swojego rejonu, swoich pacjentów, z porównaniem w skali województwa i całego kraju” – powiedział Andrusiewicz.

Podał, że lekarze mają możliwość w aplikacji gabinetowej, by wygenerować listę pacjentów, którzy są jeszcze nie zaszczepieni.

“Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej troszczy się o nasze zdrowie na podstawowym poziomie, jest najbliżej swojego pacjenta, zna go. Do lekarza POZ chodzą leczyć się całe rodziny. Jego rolą jest troska o to, by jego pacjenci byli zdrowi, by szanowali swoje zdrowie” – powiedział rzecznik.

“Nikt nie mówi, że lekarz rodzinny ma obowiązek wydzwonić wszystkich swoich pacjentów. Dajemy taką możliwość. Uznajemy, że lekarzom rodzinnym (…) zależy na zdrowiu swoich pacjentów” – dodał.

Andrusiewicz podkreślił, że “szczepienie jest wartością sama w sobie, która wszyscy powinni promować”. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close