Koronawirus w PolscePolska

Rzecznik MZ: popieramy każdy projekt, który da narzędzia walki z epidemią

Ministerstwo Zdrowia popiera każdy projekt, który da narzędzia walki z epidemią – zaznaczył rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w kontekście nowego projektu ustawy dotyczącego weryfikacji covidowej, który w środę pojawił się w Sejmie.

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, po wieczornym posiedzeniu Prezydium Sejmu przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że zamiast projektu “lex Hoc” – ustawy o weryfikacji przez pracodawców szczepień przeciw COVID-19 – w środę “prawdopodobnie” wpłynie projekt, który go zastąpi.

Adrusiewicz zapytany przez dziennikarzy o tę kwestię powiedział, że resort poprze każdy projekt, który “da narzędzia walki z epidemią”.

“My ze strony Ministerstwa Zdrowia popieramy każdy projekt, który da nam narzędzia do walki z epidemią. Na pewno ten projekt posła Czesława Hoca, który był przygotowywany wspólnie z Ministerstwem Zdrowia takie narzędzia dawał i na pewno kolejne projekty takie narzędzia będą dawać. Co się w tym projekcie znajdzie, poczekajmy do Sejmu” – powiedział.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczący walki z pandemią i zastępujący projekt ustawy.

Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 złożyła w Sejmie grupa posłów PiS na czele z posłem Czesławem Hocem. Zapisano w nim m.in., że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 i o negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej infekcji. Procedowanie rozpoczęło się w połowie grudnia 2021 roku, 15 grudnia odbyło się wysłuchanie publiczne. Zgodnie z założeniami przepisy miały “umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy”.

18 stycznia o projekcie ustawy pozyskiwanie wypowiedział się rząd. Wskazał, że “zapewni bezpieczne warunki w zakładach pracy”. Zasugerował też, aby go uzupełnić o przepis, że finasowanie testów diagnostycznych – ok. 1 mld zł rocznie – pochodzić będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Natomiast dzień wcześniej, 17 stycznia na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że projekt tej ustawy jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą koronawirusa.

“Uważam, że ta ustawa, jej dalsze procedowanie, jest kluczowym elementem, który może nam pomóc w opanowaniu i poradzeniu sobie z ryzykiem bardzo wysokich zakażeń, z jakim mamy do czynienia” – powiedział Niedzielski.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close