Polska

Sejm nie rozszerzył porządku obrad o pierwsze czytanie projektu ustawy “My, solidarni”

Sejm nie rozszerzył w środę porządku obrad o punkt dotyczący pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy o wsparciu osób szczególnie zaangażowanych w przeciwdziałanie COVID-19. Projekt przygotowali posłowie Koalicji Obywatelskiej w ramach Inicjatywy “My, Solidarni”.

Za wnioskiem o uzupełnienie porządku dziennego było 213 posłów, 236 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. Sejm wniosek odrzucił.

Ideą przewodnią akcji “My, Solidarni” jest okazanie wymiernej wdzięczności tym osobom, które w czasie epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2, niejednokrotnie wręcz ryzykując własnym zdrowiem, a nawet życiem, niosły pomoc zakażonym i chorym. Projekt zakłada on m.in. powstanie specjalnej karty obejmującej np. zniżki w komunikacji miejskiej czy na wstęp do instytucji kultury.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że podstawowym jego założeniem jest zinstytucjonalizowanie działań państwa, samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców w celu wsparcia tych osób, które były szczególnie zaangażowane w zwalczanie zakażenia, zapobieganie rozprzestrzenianiu się, profilaktykę, jak również przeciwdziałanie skutkom choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Wnioskodawcy przekonują, że jedynie synergia działań podejmowanych w różnych sferach (publicznej i prywatnej) i na różnych szczeblach (centralnym i lokalnym) może przynieść ów wymierny efekt w postaci wsparcia i dowartościowania osób, które w pierwszej kolejności, czasem z racji wykonywanego zawodu, a czasem po prostu w odruchu serca, przyjęły na siebie ciężar walki z epidemią.

Proponowane przepisy – jak wskazywali wnioskodawcy – są w znacznej mierze wzorowane na postanowieniach ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Chodzi m.in. o rozwiązania związane z uprawnieniami przysługującymi osobom szczególnie zaangażowanym w przeciwdziałanie COVID-19, a zwłaszcza przyznania takim osobom – na zasadach preferencyjnych (czy to ze zniżkami, czy też na zasadzie pierwszeństwa lub celowanej oferty) – dostępu do niektórych towarów lub usług tudzież innych form działalności. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close