
Smartwatche w diagnostyce chorób układu krążenia – czy nadchodzi rewolucja?
Rozwiązanie zagadki zdrowia serca może znajdować się na twoim nadgarstku – sugerują wyniki najnowszego badania. Naukowcy opracowali nowy sposób oceny kondycji sercowo-naczyniowej, bazując na danych rutynowo zbieranych przez inteligentne zegarki. Wyniki ich pracy zostaną zaprezentowane podczas dorocznej konferencji naukowej American College of Cardiology (ACC.25).
Według ustaleń zespołu badawczego, wskaźnik uzyskany poprzez podzielenie średniego dziennego tętna przez liczbę kroków pokonanych w ciągu dnia (ang. Daily Heart Rate Per Step, DHRPS) zapewnia bardziej wiarygodną ocenę sprawności układu sercowo-naczyniowego niż analiza samego tętna lub samej liczby kroków.
„Opracowany przez nas wskaźnik pokazuje, jak serce reaguje na wysiłek fizyczny, a nie jak duży był ten wysiłek” – wyjaśnia Zhanlin Chen, student medycyny z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago, główny autor badania. „Jest to bardziej wartościowa miara, ponieważ dotyka podstawowego problemu: zdolności serca do adaptacji do obciążeń związanych z codzienną aktywnością. Nasza propozycja jest pierwszą próbą uchwycenia tej zależności za pomocą urządzeń noszonych na ciele”.
Choroby serca pozostają najczęstszą przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych. Pomimo dostępności badań przesiewowych, które mogą pomóc we wczesnym wykryciu zagrożeń sercowo-naczyniowych, wiele osób nadal nie korzysta z zalecanych badań. Naukowcy uważają, że wykorzystanie danych ze smartwatchy może stać się nową strategią identyfikowania osób o podwyższonym ryzyku, zachęcając je do rozmowy z lekarzem na temat kondycji ich serca.
W badaniu przeanalizowano dane pochodzące od blisko 7000 dorosłych osób z USA, które przekazały informacje ze swoich zegarków Fitbit oraz elektronicznych rekordów zdrowotnych w ramach programu badawczego „All of Us” – narodowego badania prospektywnego prowadzonego pod patronatem National Institutes of Health (NIH). Dane obejmowały łącznie 5,8 miliona osobodni i 51 miliardów kroków.
Analiza związku między średnim dziennym tętnem na krok (DHRPS) a różnymi chorobami układu sercowo-naczyniowego wykazała, że osoby z podwyższonym DHRPS (w najwyższym kwartylu wartości) miały około dwukrotnie większe prawdopodobieństwo występowania cukrzycy typu 2, 1,7 raza większe ryzyko niewydolności serca, 1,6 raza wyższe ryzyko nadciśnienia tętniczego oraz 1,4 raza większą szansę występowania miażdżycy tętnic wieńcowych (odkładanie się blaszek miażdżycowych w naczyniach serca), w porównaniu z osobami o niższych wartościach DHRPS. Nie zaobserwowano natomiast istotnej zależności pomiędzy wartością tego wskaźnika a ryzykiem udaru czy zawału serca.
Dodatkowo stwierdzono, że wskaźnik DHRPS jest silniej skorelowany z diagnozami chorób układu krążenia niż samo średnie dzienne tętno czy liczba wykonanych kroków. Co więcej, w mniejszej grupie 21 uczestników wskaźnik ten wykazał mocniejszą korelację z maksymalnymi ekwiwalentami metabolicznymi (METs) uzyskanymi podczas testu wysiłkowego na bieżni niż pojedyncze wskaźniki, takie jak liczba kroków czy tętno.
Na podstawie uzyskanych wyników badacze sugerują, że wskaźnik DHRPS może być wykorzystywany jako wczesny marker osób, które mogłyby skorzystać na dodatkowych badaniach przesiewowych lub specjalistycznym treningu poprawiającym wydolność układu sercowo-naczyniowego. Jak zauważa Chen, metoda jest na tyle prosta, że każdy użytkownik smartwatcha może ją łatwo obliczyć samodzielnie lub potencjalnie mogłaby zostać wbudowana w aplikacje inteligentnych zegarków.
Naukowiec zaznacza jednak, że badanie stanowi jedynie wstępną walidację wskaźnika DHRPS, a przekrojowy charakter analizy nie pozwala określić dokładnego związku czasowego pomiędzy pomiarami Fitbit a rozpoznaniem chorób sercowo-naczyniowych. W przyszłości badacze planują przeprowadzenie dalszych badań prospektywnych z wyższą rozdzielczością czasową, analizując wskaźnik DHRPS w skali minutowej, a nie tylko na podstawie danych uśrednionych dla całych dni.
Dzięki dalszym ulepszeniom i potwierdzeniu skuteczności metody, Chen sugeruje, że wskaźnik DHRPS lub podobne miary mogłyby w przyszłości znaleźć się w standardowych testach oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, wykorzystywanych przez klinicystów.
„Urządzenia typu wearable są entuzjastycznie przyjmowane przez użytkowników i noszone przez cały dzień, dzięki czemu dostarczają dane dotyczące pracy serca w czasie rzeczywistym” – podsumowuje Chen. „To bardzo cenne informacje, które mogą nam powiedzieć naprawdę wiele o zdrowiu pacjentów. Potrzebujemy jednak dalszych badań, by zrozumieć, jak dokładnie korelują one z wynikami klinicznymi”.
Źródło: American College of Cardiology