Mikrobiologia

SNAP – rewolucyjne badania przeciwko zakażeniom Staphylococcus aureus

Międzynarodowe badanie platformowe „Staphylococcus aureus Network Adaptive Platform” (SNAP) ma na celu ocenę nowych strategii farmakoterapii zmierzających do zmniejszenia zachorowalności i śmiertelności związanej z tą potencjalnie śmiertelną infekcją. Koordynację badań w Niemczech prowadzi Instytut Mikrobiologii Medycznej i Higieny Szpitalnej (IMMB) Uniwersytetu im. Otto von Guerickego w Magdeburgu pod kierownictwem prof. dr. med. Achima Kaascha.

Badanie realizowane jest globalnie pod auspicjami University of Melbourne, natomiast za koordynację europejską odpowiada Universitair Medisch Centrum Utrecht.

SNAP – nowa nadzieja w leczeniu bakteriemii wywołanej przez Staphylococcus aureus
W ramach badania SNAP planuje się rekrutację 500 pacjentów z bakteriemią Staphylococcus aureus w 18 ośrodkach klinicznych na terenie Niemiec. Uczestnicy będą obserwowani przez 360 dni. Uniwersytecka Klinika w Magdeburgu jako pierwsza w Niemczech rozpoczęła rekrutację pacjentów.

Staphylococcus aureus odpowiada za największą liczbę zgonów infekcyjnych na świecie. Bakteriemia, czyli obecność bakterii we krwi, stanowi szczególnie ciężką postać zakażenia i często prowadzi do sepsy. Śmiertelność sięga około jednej trzeciej przypadków w ciągu trzech miesięcy od zakażenia.

Wyzwania terapeutyczne i cel badania SNAP
Leczenie bakteriemii jest trudne i złożone – obejmuje hospitalizację, antybiotykoterapię oraz monitorowanie ewentualnych powikłań. Obecnie stosuje się różne antybiotyki o zróżnicowanym czasie trwania terapii, dawkowaniu i drodze podania (doustnie vs dożylnie). Brakuje jednak jednoznacznych danych z wysokiej jakości badań klinicznych, które wskazywałyby optymalną metodę leczenia.

Do momentu rozpoczęcia badania SNAP w badaniach interwencyjnych na całym świecie uczestniczyło mniej niż 3000 pacjentów z bakteriemią Staphylococcus aureus. SNAP ma potencjał, by być najważniejszym badaniem dotyczącym tego zakażenia w nadchodzących latach.

Innowacyjne podejście: adaptacyjna platforma badawcza
Prof. Kaasch podkreśla, że wyjątkowość badania wynika z jego skali (131 ośrodków w 9 krajach, ponad 4400 uczestników) oraz z zastosowania innowacyjnego projektu badawczego typu REMAP (Randomized Embedded Multifactorial Adaptive Platform). Oznacza to, że w ramach badania jednocześnie lub sekwencyjnie testowane są różne interwencje, np. różne antybiotyki, w wielu ramionach badania. Uczestnicy mogą być przydzielani losowo do jednego lub kilku ramion badania.

Dla osób, które nie mogą lub nie chcą uczestniczyć w badaniu platformowym, dostępna jest możliwość przekazania danych do prospektywnego rejestru. Dotychczas do rejestru włączono już ponad 4700 pacjentów na całym świecie.

Pierwsze wyniki i perspektywy rozwoju
SNAP już teraz przynosi pierwsze istotne wyniki, szczególnie w zakresie stosowania penicylin. Wyniki prezentowane były na międzynarodowych kongresach. Dzięki elastyczności adaptacyjnego projektu możliwe jest ciągłe rozwijanie nowych ramion badania i testowanie kolejnych terapii w krótkim czasie.

Jednym z kluczowych elementów projektu jest również gromadzenie i analiza szczepów bakterii wyizolowanych z krwi uczestników. Instytut Mikrobiologii Medycznej i Higieny Szpitalnej w Magdeburgu będzie odpowiadać za budowę europejskiej kolekcji szczepów bakterii i prowadzenie badań nad nowymi możliwościami ich zwalczania.

Finansowanie i wsparcie
Badanie SNAP w Niemczech jest finansowane przez Ministerstwo Nauki, Energii, Ochrony Klimatu i Środowiska Kraju Związkowego Saksonia-Anhalt, a także przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań (BMBF) w ramach Sieci Medycyny Uniwersyteckiej (NUM).

Źródło: Universitätsmedizin Magdeburg

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button