Spożywanie brokułów chroni wyściółkę jelit
Brokuły są znane z korzystnego wpływu na nasze zdrowie. Badania wykazały na przykład, że zwiększone spożycie tego warzywa krzyżowego zmniejsza częstość występowania raka i cukrzycy typu 2. W ostatnim badaniu naukowcy z Penn State odkryli, że brokuły zawierają pewne cząsteczki, które wiążą się z receptorem u myszy i pomagają chronić wyściółkę jelita cienkiego, hamując w ten sposób rozwój choroby. Odkrycia te stanowią wsparcie dla idei, że brokuły są tzw. “superfoods”.
“Wszyscy wiemy, że brokuły są dla nas dobre, ale dlaczego? Co dzieje się w organizmie, gdy jemy brokuły?” pyta Gary Perdew, H. Thomas oraz Dorothy Willits Hallowell Chair in Agricultural Sciences, Penn State w USA. “Nasze badania pomagają odkryć mechanizmy tego, jak brokuły i inne pokarmy korzystnie wpływają na zdrowie u myszy i prawdopodobnie również u ludzi. Badania dostarczają silnych dowodów na to, że warzywa krzyżowe (kapustowane), takie jak brokuły, kapusta i brukselka powinny być częścią normalnej, zdrowej diety.”
Według Perdew, ściana jelita cienkiego pozwala korzystnej wodzie i składnikom odżywczym przechodzić do organizmu, ale utrudnia przenikanie cząstkom żywności i bakteriom, które mogłyby zaszkodzić. Niektóre komórki, które wyściełają jelito – w tym enterocyty, które wchłaniają wodę i składniki odżywcze; komórki kubkowate (ang. goblet cell), które wydzielają ochronną warstwę śluzu na ścianie jelita; i komórki Panetha, które wydzielają lizosomy zawierające enzymy trawienne – pomagają modulować tę aktywność i utrzymać zdrową równowagę.
W swoim badaniu, które ukazało się w czasopiśmie naukowym Laboratory Investigation, Perdew i jego koledzy odkryli, że cząsteczki w brokułach, zwane ligandami receptora węglowodorów arylowych, wiążą się z receptorem węglowodorów arylowych (AHR), który jest rodzajem białka zwanego czynnikiem transkrypcyjnym. To wiązanie, stwierdzili, inicjuje szereg działań, które wpływają na funkcje komórek jelitowych.
Aby przeprowadzić swoje badania, naukowcy karmili eksperymentalną grupę myszy dietą zawierającą 15% brokułów – co odpowiada około 3,5 filiżanki dziennie brokułów u ludzi – i karmili grupę kontrolną myszy typową dietą laboratoryjną, która nie zawierała brokułów. Następnie analizowali tkanki zwierząt, aby określić stopień aktywacji AHR, jak również ilości różnych typów komórek i stężenia śluzu, wśród innych czynników, w obu grupach.
Zespół stwierdził, że u myszy, które nie były karmione brokułami, brakowało aktywności AHR, co skutkowało zmienioną funkcją bariery jelitowej, skróconym czasem tranzytu pokarmu w jelicie cienkim, zmniejszoną liczbą komórek kubkowatych i śluzu ochronnego, zmniejszoną liczbą komórek Panetha i produkcją lizosomów oraz zmniejszoną liczbą enterocytów.
“Zdrowie jelit myszy, które nie były karmione brokułami, było zagrożone na wiele sposobów, o których wiadomo, że są związane z chorobami” – powiedział Perdew. “Nasze badania sugerują, że brokuły i prawdopodobnie inne pokarmy mogą być wykorzystywane jako naturalne źródła ligandów AHR, i że diety bogate w te ligandy przyczyniają się do odporności jelita cienkiego”.
Szerzej, dodał prof. Andrew Patterson, John T. i prof. Paige S. Smith w “Molecular Toxicology and of Biochemistry and Molecular Biology”, – “dane te sugerują, że wskazówki dietetyczne, przekazywane przez aktywność AHR, mogą zmienić kształt repertuaru komórkowego i metabolicznego przewodu pokarmowego”.
Źródło: Penn State
DOI 10.1016/j.labinv.2022.100012