Spray do nosa stworzony z pęcherzyków pochodzących z komórek macierzystych może leczyć chorobę Alzheimera
Nowa terapia może opóźnić postęp choroby Alzheimera o kilka lat – tak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Texas A&M University College of Medicine. Opublikowane w Journal of Extracellular Vesicles badanie ma na celu zbadanie możliwości leczenia choroby Alzheimera, która jest najczęstszą formą demencji i jedną z głównych przyczyn zgonów wśród osób w wieku 65 lat i starszych, dotykając niemal 7 milionów Amerykanów.
Wykorzystując spray do nosa do nieinwazyjnego celowania w komórki podtrzymujące przewlekły stan zapalny w mózgu, naukowcy zaobserwowali zmniejszenie stanu zapalnego w mózgu oraz redukcję nagromadzonych płytek i białek, które są uważane za powiązane z postępującą utratą neuronów, charakterystyczną dla choroby Alzheimera.
„Podejście to jest skuteczne, ponieważ ładunek przenoszony przez te zewnątrzkomórkowe pęcherzyki może redukować zmiany neuropatologiczne w mózgu” – mówi dr Ashok K. Shetty, profesor uniwersytecki i dyrektor Instytutu Medycyny Regeneracyjnej na Wydziale Biologii Komórki i Genetyki.
Shetty, współpracownik dr Madhu LN oraz ich zespół podawali terapię w formie sprayu do nosa modelowi zwierzęcemu we wczesnym stadium choroby Alzheimera. Dodatkowo, badacze odkryli, że mikroglej – komórki odpornościowe w mózgu – wchłaniały zewnątrzkomórkowe pęcherzyki pochodzące z neuralnych komórek macierzystych podawane donosowo.
W chorobie Alzheimera mikroglej aktywuje się, aby wywołać stan zapalny i oczyszczać mózg z płytek związanych z chorobą. Jednak z czasem ta początkowo pomocna funkcja staje się problematyczna – wyjaśnia Shetty. „Długotrwała aktywacja powoduje utratę ich normalnej funkcji i zaczyna szkodzić neuronom, prowadząc do postępującej utraty neuronów.”
Wyniki wskazują, że przyjęcie pęcherzyków zewnątrzkomórkowych pochodzących z neuralnych komórek macierzystych znacząco zmieniło ekspresję genów mikrogleju i zmniejszyło liczbę szkodliwych białek prozapalnych, nie wpływając przy tym na zdolność mikrogleju do dalszego oczyszczania nagromadzonego białka związanego z chorobą Alzheimera – podkreśla Madhu.
Shetty złożył wniosek patentowy na zastosowanie donosowe zewnątrzkomórkowych pęcherzyków pochodzących z neuralnych komórek macierzystych w leczeniu choroby Alzheimera oraz innych zaburzeń neurologicznych. Jak mówi, badania przeprowadzone w jego laboratorium, finansowane przez National Institute on Aging, już zainspirowały dalsze badania. Ma nadzieję, że skuteczna terapia może opóźnić zmiany związane z chorobą Alzheimera i poważne zaburzenia poznawcze o 10 do 15 lat po początkowej diagnozie. „Nasza droga do rozwoju tej terapii dla choroby Alzheimera dopiero się zaczyna” – dodaje.
Źródło: Journal of Extracellular Vesicles, Texas A&M College of Medicine Marketing and Communications, fot. Abbey Santoro / Texas A&M University
DOI: 10.1002/jev2.12519